Arnavut kremi nedir? Ne işe yarar?

2849

Arnavut kremi nedir? Arnavut kremi kullananlar memnun mu? Arnavut kremi ne işe yarar? Evde Arnavut kremi nasıl yapılır? Aklık kremi ile arnavut kremi aynı şey mi?

Arnavut kremi nedir?

Arnavut kremi aslında aklık kremi de denilen ve cildi beyazlatmak için kullanılan bir krem. Arnavut kremi kullananlar cildiniz beyazlatmak için bu kremi tercih ediyor. Arnavut kremi evde kolayca yapılabiliyor.

Tuz sabunu nedir? Faydaları nelerdir?

Arnavut kremi Osmanlıda Balkan göçmeni kadınlar tarafından bulunmuş bir cilt beyazlatıcı krem. Balkan kadınlarının cildiniz bembeyaz olduğunu ve bunu özenilen bir durum olduğunu bilirsiniz. Cilt beyazlatıcı krem olan arnavut kremi kullananlar tarafından çil, güneş lekesi veya renk farklılıklarına iyi geldiği için tercih ediliyor.

Arnavut kremi kullananlar ne diyor?

Arnavut kremi kullananlar özellikle açık tenli ise güneş lekelerine iyi geldiğini, renk farklılıklarını dengelediğini belirtiyor. Arnavut kremi tabii ki esmer kadınların cildini bembeyaz yapmıyor. Ancak cilt lekelerine karşı gayet etkili olduğu söyleniyor. Daha açık renkli bir tene sahip olanlar arnavut kremi daha etkili sonuç verebilir. Ancak koyu tenliler için de cilde ferahlık veren ve renk farklılığını düzelten bir krem olarak kullanılabilir.

Candan Erçetin’in cildinin beyazlığının aklık kremi de denilen Arnavut kremine borçlu olduğu söylenmektedir.

Evde Arnavut kremi nasıl yapılır?

Arnavut kremi malzemeleri

  • Lanolin
  • Vazelin
  • Beyaz kil
  • Arbutin yağı
  • Neven yağı
  • Portakal suyu
Cilt rengini açmak için doğal öneriler

Arnavut kremi tarifi

Yarın çorba kaşığı lanolin ve vazelini eritin. 2 tatlı kaşığı portakal suyunu ve 2 tatlı kaşığı beyaz kili ekleyin. Biraz kıvamı arttıktan sonra arbutin ve neven yağlarını da ekleyin. Karışımı ufak bir cam kavanoza koyun. Ev yapımı arnavut kremi hazır. Soğuyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Arnavut kremi yapmak istemezseniz hazır yapılanlardan da tercih edebilirsiniz.

Arnavut kremi kullananlar

Arnavut kremi nasıl kullanılır?

Arnavut kremini her gün aynı saatlerde kullanmak önemli. Yatmadan 2 saat önce cildinizi temizledikten sonra arnavut kremini cildinize sürün. Arnavut kremi kuvvetli bir kremdir. Fazla abartmayın. Çok uygularsam cildim daha hızlı açılır diye düşünmeyin. Kremi 1-2 saat tuttuktan sonra iyice durulayacak temizleyin. Ten rengini açmak için arnavut kremini yine bu şekilde vücudunuzun çoğu yerine uygulayabilirsiniz. Genital bölgeye sürmemeniz öneriliyor.

Pirinç suyu ile cilt beyazlatma yöntemi

Arnavut kremi ne zaman etki eder?

Arnavut kremi kullananlar 4-6 ay arası kullanılınca daha etkili sonuç aldıklarını söylüyor. Yani bir kere süreyim hemen akça pakça olayım gibi bir durum yok. Sabır önemli. Arnavut kremi ilk etkisini ise 4-5 gün sonra gösterecektir.

Unutmayınız ki Arnavut kremi kullanımı, vücudunuzda bulunan ben gibi doğuştan gelen cilt altı lekelerde işe yaramaz ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak sonradan oluşmuş her türlü lekenin giderilmesinde etkilidir.

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın 🙂