Avokado çekirdeği filizlendirme ve avokado aşılama

353
avokado çekirdeği

Ne yalan söyleyeyim avokadonun tadını pek sevmiyorum. Salata ve soslarda belli belirsiz olunca hoşuma gidiyor ama kızarmış ekmek üzeri yemeye bir türlü alışamadım. Ancak bir meyveyi/sebzeyi yetiştirmek için sevmeye gerek duymuyorum. Benim için önemli olan yeşillik daha fazla yeşillik. O nedenle yedikten sonra avokado çekirdeği filizlenmek üzere mutlaka kenara alınmalı, çöpe atmıyoruz 🙂

Avokado çekirdeği çimlendirme aşamaları

  1. Avokadonun çekirdeğini meyvenin içinden zarar vermeden çıkarın.
  2. Çekirdeği kurulayın ve suyun içinde 5 dakika kadar bekletin.
  3. Avokado çekirdeğinin sivri kısmı üst düz kısmı alt tarafıdır.
  4. Sivri tarafı yukarı bakacak şekilde tutun.Avokado çekirdeği filizlendirme aşamaları
  5. Çekirdeğe 3-4 kürdan saplamak gerekli çünkü çekirdeği tamamen suya batırmayacağız. Biraz havada kalması gerekecek. 20 derecelik bir açıyla kürdanları dikkatlice batırın.
  6. Kürdanları batırınca avokado çekirdeğini bir bardak suya koyun. Çekirdeğin alt kısmı kürdan hizasına kadar suya batmış olacak.
  7. Avokado çekirdeği filizlendirmek biraz sabır ister. İlk filizi görmeniz 3-6 hafta arasını bulabilir. Çekirdek yavaş yavaş çatlar ve üst kısımdan filiz büyürken alt kısımdan kökler belirmeye başlar.

8. Avokado filizi 15-20 santimetreye ulaşınca yeni yaprakların çıkmasını sağlamak için budamak gerekiyor. Filizi yarısından kesebilirsiniz.

avokado çekirdeği dikimi9. Avokado çekirdeği için zengin bitki toprağı kullanmalısınız. Toprağı saksı hizasının 2-3 parmak altında kalacak şekilde doldurun. Toprağın ortasında bir çukur açıp çekirdeği oturtun. Avokado çekirdeğini tamamen gömmemelisiniz. 1-2 santimetrelik kısmı açıkta kalmalı. Dinlenmiş su ile sulayın. Bende öyle çok çiçek ve bitki var ki artık içme suyu kullanmıyorum. Çeşme suyunu kaynatıyorum ve dinlendiriyorum. Dinlendirdikten ve elbette soğuduktan sonra sulamak için kullanıyorum yoksa eve damacana yetişmiyor. Erikli bize çalışııyor 😀

10. Avokado filizlenmesi ve daha iyi büyümesi için toprak sürekli nemli olmalı.

Avokadoyu aşılamak gerekir mi?

Avokado fidan halinde 1 yaşına geldikten sonra aşılamaya uygun oluyor. Yani aşılamadan avokadonuz muhtemelen meyve vermeyecektir. Avokado hem dişi hem erkek çiçeklere sahip bir meyve. Kivi gibi dişisi ayrı erkeği ayrı ağaçlar değil. Ancak bazı avokado türlerini birlikte yetiştirmek meyve oranını artırdığından genelde birkaç farklı türü yan yana yetiştirmek mantıklı olabilir.

Avokado aşısını detaylı bir şekilde anlatsam da muhtemelen görmek isteyeceğiniz için direkt buraya bulduğum güzel bir video bırakıyorum 🙂 Benim avokadoları aşılayınca onların videosunu da çekeceğim.

Gizem Aydoğan

Instagram  |  Facebook  Youtube