Bebek bezi nasıl olmalı?

919

Bir anneyi en çok mutlu edecek şeyin çocuğunun sağlığı ve mutluluğu olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz.

Bebeklerin sağlıklı, mutlu ve huzurlu olması için uyku ve oyun zamanı çok önemlidir. Bebek bezinin etkinliği ise bebeğin mutluluğunu doğrudan etkileyen etmenlerden biridir.

Bebeği rahat ettiren bir bez mutlu ve sağlıklı olmasını sağlarken kötü bez bebekleri mutsuz eder. Gelişimini etkiler ve sağlık sorunlarına neden olur.

Bebek sağlığı denildiğinde akla ilk gelen konulardan biri pişiktir. İyi hava alan, sıvıyı iyice içine hapseden ve sıvının zaten bir hayli hassas olan bebek cildiyle temasını bir bebek bezi kullanmak bebeğin mutluluğunu arttıracaktır.

Bebek bezinin bebek sağlığı üzerindeki etkilerini P&G’nin Frankfurt’taki Ar-Ge merkezinde Dr. Ute Froehlich ve Dr. Frank Wiesemann ile konuşarak yakından bilgi edindik ve Ar-Ge merkezinde dikkatimizi çekenleri derledik.

Prima’nın yeni 3 kanal teknolojisinin bebek hayatı, sağlığı ve psikolojisi üzerindeki etkisini de irdelediğimiz bu gezide bir bebek gezinin hangi aşamalardan geçerek geliştirildiğini deneyimlemek çok ilginçti elbette.

Merkezdeki araştırma ve geliştirme süreçlerinde bebekler ve anneler her daim odak noktasında. Her hafta 1000 bebek merkeze geliyor ve ciltlerindeki kuruluk ve tahriş değerleri ölçülüyor. Cilt uzmanları ve diğer bilim adamları bir ürün geliştirirken veya geliştirilen bir ürünü test ederken bu verilere odaklanıyor.

Elbette bu ölçümlerin yanı sıra annelerin deneyimleri büyük önem arz ediyor. Annelerden kendilerine verilen günlüklere bebeklerinin uyku ve oyun zamanlarındaki rutinlerini kaydetmeleri isteniyor. Bu günlükler inceleniyor ve bebek bezinin bebeği ne kadar rahat hissettirdiği ölçülüyor.

Merkezde bir oyun alanı da bulunuyor. Bebekler gelip burada oyun oynarken bebek bezinin içerisinde ne kadar rahat hareket edip edemedikleri gözlemleniyor.

Bebeğin poposunun ne kadar kuru olduğu, bebek bezindeki losyonun bebeğin vücuduna ne kadar iyi yayıldığı da teknoloji sayesinde ölçülebiliyor.

Zamanlarının yarısını uykuda geçiren, gündüzleri sık sık değiştirilse de geceleri uzunca bir süre aynı bezle kalmak zorunda olan bebekler için bu nedenle bebek bezi seçimi çok önemli.

Markanın yeni geliştirdiği 3 kanal teknolojisi de burada etkinliği arttırıyor. Genelde bezli bir bebek gördüğünüzde bezin şişkinlik yaptığını ve bir süreden sonra bebeğin hareket kabiliyetini engellediğini fark etmişsinizdir. Bu teknoloji sayesinde sıvı 3 kanala bölünerek hapsediliyor ve bebeğin daha rahat hareket etmesi sağlanıyor.Kanalların içerisindeki AGM denilen mikro emici tanecikler ise sıvının bebek cildine teması ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Uzmanların annelere en büyük önerilerinden biri bebeklerinin hareketlerini, uyku, beslenme ve oyun alışkanlıklarını yakından incelemeleri. Bebeğinizin rutinini incelediğinizde en doğru kararı sizin verebileceğinizi ve doğru ürün seçerken bebeklerin rahatı ve sağlığını ön planda tutmanız gerektiğini dile getiriyorlar.

Gizem Aydoğan – 2016

PembeNar.Com