Benim çocuğum yok ama sevgilimin/eşimin çocuğu var

1074

Öncelikle şunu baştan belirtmek istiyorum. Evlenmek nasıl çok normal bir olaysa boşanmak da öyle. Birlikte hayat daha anlamlı ve güzel değilse hayatı birbirine zindan etmenin manası yok. Boşanmaya da öyle aaa ooo filan diye bakmamak lazım. Herkesin başına gelebiliyor.

Boşanmalar yaygınlaştıkça da ilişkilerin özellikleri değişiyor. Eskiden çocuğu için uzun süre kötü bir evliliği devam ettiren insanlar artık daha bilinçli ve kavganın olduğu bir ortamda çocuk yetiştirmek istemiyor. Sonuç da elbette çocuklu bekarlık.

Peki çocuklu biriyle birlikte olmak ve çocuk-eski eş- yeni düzen üçgenini doğru yönetmek çok mu zor? Bence değil.

Benim çocuğum yok ama sevgilimin/eşimin çocuğu var ne olacak?

Mis gibi bir ilişkiniz olabilir. Telaş yapmayın. Sadece birkaç noktaya dikkat etmek gerekli.

Çocuklu biriyle birlikteyseniz öncelikle her ilişkiden daha fazla tutarlı ve güvene dayalı bir ilişki yaşamalısınız. Siz çocuk sahibi olmayabilirsiniz. Bu durum çocuklu birinin halinden anlamayacağınız ve bu durumu yönetemeyeceğiniz anlamına gelmez. Genellikle içgüdülerle hareket etmek bu konuda doğru yöntemdir.

Çocuklu ilişkilerde altın kural tutarlı olmak

Ortada bir çocuk varsa çocuğun kimin olduğu değil çocuğa karşı nasıl davranıldığı önemlidir. Ebeveynlerden biri diğerinden farklı davrandığında çocuklar deneme tahtasına dönüyor. Birinin hayır dediğine mantıksız bile gelse diğeri de hayır demeli, sonrasında bu konuyla ilgili konuşmalı ve ortak bir dil belirlemelidir. Hatayı hata anında tutarsız bir şekilde düzeltmek yerine sonrasında belirlenecek ortak bir yol ile düzeltmek daha doğru olabilir. Siz de dışarıdan dahil olan kişi olarak bu tutarlı zemine ayak uydurmalısınız. Çocuğun sizi manipüle etmesine izin vermemelisiniz. Anne-baba ne diyorsa siz de aynı dili konuşmalısınız.

Çocukla kendi iletişiminizi kendiniz kurun

Çocuklar sadece çocuk; öyle yetersiz, eksik, bir şeyden anlamayan varlıklar değiller. Her şeyi mis gibi de anlıyorlar. Samimi bir şekilde kendi iletişiminizi kendiniz kurarsanız anlaşmama ihtimaliniz yok. En azından size saygı duyacaktır.

Sevmek zorunda olmadığını kabul ederek saygıya dayalı bir ilişki kurma eğiliminde olursanız onun hayatında da travmatik bir yeriniz olmaz.

Sevdiğiniz adamın/kadının çocuğu sırf annesi/babası istiyor diye sizi sevmek zorunda değil.

İletişim kurarken ebeveyni aradan çıkarın ve birebir iletişimde olmaya özen gösterin. “Çocuğun şöyle davranıyor vs” şeklinde şikayetlerden kaçının ve kendisi istese bile çocukla ilişkinize müdahale etmesine izin vermeyin.

Hitap biçimlerine dikkat edin

Siz onun annesi/babası değilsiniz. Onun bir annesi bir de babası zaten var. Sizi ebeveyni yerine koymak zorunda değil. Aslına bakılırsa da koymamalı. Ancak size abla/abi/amca/teyze şeklinde de hitap etmemeli. Toplumumuzda beni en çok rahatsız eden durumlardan biri de hitap biçimleridir.

Henüz tanıdığınız ve sizden büyük birine annenizin kardeşine seslendiğinizle aynı şekilde hitap etmek gereksiz samimiyet yaratır.

Halbuki isimle hitap etmek en doğrusudur. Size isminizle hitap etmesinden mutlu olacağınızı söyleyin. Bu sayede iletişim kurarken arada zoraki saygı/sevgi bariyerini de kaldırmış olursunuz.

Kıyaslamaları mesele haline getirmeyin

Çocuk dediğimiz varlık tabiatı gereği annesini ve babasını birlikte ister. Ancak bu durum gerçeği kabul etmemesinden değil güdülerinden kaynaklıdır. Elbette annesinden bahsetmek isteyecek, elbette babasının yerine sizi koymayacak. Elbette zaman zaman kıyaslamalar yaşanacak. Kıyaslamalar söz konusu olduğunda belki de sessiz kalmak en doğrusu olacaktır. Her seferinde karşınıza alıp konuşmak da doğru olmayabilir. Zira bu kıyaslamayı dikkat çekmek için yapan bir çocuk, siz her onunla konuştuğunuzda istediğini elde etmiş olacak. Ayrıca bu konuşma sonrasında belki ufak bir durum bir mesele haline dönecek. Gereken noktalarda düzeltmeler yapabilir, sizi yanlış tanımlamasını engelleyebilirsiniz. Lakin genellikle bu durumu asıl ebeveynin yönetmesine izin vermelisiniz. Çocuğun zihninde kimin hangi mertebede olduğunu belirleyecek olan kişi gerçek ebeveyndir. Siz değilsiniz.

Siz en fazla onun zaman geçirmekten keyif alacağı birisiniz. Tabii siz de isterseniz. İletişimizin tamamen karşılıklı özveriye dayalı olması gerektiğini unutmayın. Siz istemedikçe samimiyetsiz bir biçimde ona ilgi göstermezseniz o da size karşı yapmacık davranmayacaktır.

Varsa benzer bir durum yaşadığınız veya aklınıza takılan yazın da konuşalım.

Sevgiler

Gizem Aydoğan – 2017

PembeNar.Com