Dünyanın en eski güzellik ritüelleri

694
güzellik ritüelleri

Gittikçe yükselen bir trende sahip olan güzellik reçeteleri yüzlerce yıldır uygulanıyor. Kozmetik ürünler çeşitlenirken kadınlar evde hazırlanabilecek maskelere, güzelik ritüellerine ve yöntemlerine dönüyor. Eski Mısır, Yunan, Çin, Roma medeniyetlerindeki kadınların uyguladığı dünyanın en eski güzellik ritüelleri neler?

Dünyanın en eski güzellik ritüelleri

Kraliçe Kleopatra Banyosu

Dünya tarihindeki en güzel kadınlardan biri kabul edilen Kleopatra, özellikle banyo ritüeli ile aklımızda yer etmiş. Benim gibi duşa girmeyi bile işten sanıp hızlıca girip çıkmak yerine arada sırada cildinizi şımartmak isterseniz, pek sevgili Kleopatra zeytinyağı, süt ve bal ile banyo yapıyormuş.

Babil’in Gül Suyu Reçetesi

Babil hanedanı sağlık ve güzellikle ilgili faydalı bilgiler edindiğimiz reçetelere sahip. Babil gülleri ve gül yağını hemen her yerde kullanmışlar. Banyo suyuna gül yaprakları eklerseniz cildinizi yeniliyormuş. Yüzünüzü gül suyu ile siler ve gül yağı ile masaj yaparsanız antiseptik özelliği ile cilde iyi geliyormuş. Babil kaynaklarına göre gül yaprakları ve gülden elde edilen gül suyu ve gül yağı kokusu ile depresyona da iyi geliyormuş.

Kına ile Saç Boyama

Hassas saç derisi olanlar için saç boyamak pek tercih edilmemelidir. Saç boyası saç derisi hassas olan kişilerde tahrişe, kızarıklığa ve rahatsızlığa neden olabilir. Saç boyamaya başladığınızda kimyasallar ile saçınızı yavaş yavaş belki de geri dönülmez bir hale sokabilirsiniz. Günümüzde şehirlerde pek sık rastlanmasa da kına ile saç boyamak hala yaygın bir gelenek. Kına, saça kızılımsı bir renk vermekle kalmıyor aynı zamanda saç derisini nemlendiriyor ve saçı besliyor.

Öpücükler

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın 🙂