E-Ticaret ve Pazarlamaya Dair 5 Altın Kural

15

E-ticaret kavramını pazarlamadan hariç düşünmemiz mümkün değil. E-ticaretin bazı önemli dinamikleri standart, reel ticaret ile aynı olmakla birlikte başka önemli dinamikleri ise reel ticaretten büsbütün farklı. Örneğim reel ticarette sadece ve sadece merkezi bir yerde dükkanınız için yer ayarlamanız; vasat ürünler satmanıza, ayakta kalmanıza yetebilir. Elbette her zaman bu iş böyle olmaz ancak bu duruma örnekler bolca mevcut. E-ticarette ise işler hiçte böyle değil. Sürekli olarak rakiplerinizi ölçüp tartmanız, yatırım yapmanız ve pazar dinamiklerini kovalamanız gerekir. Google’da istediğiniz anahtar kelimede ilk sayfaya oturmak her ne kadar en kalabalık caddede dükkan açmaya benzese de organik olarak birinci sayfada kalmaya devam etmek için SEO çalışmalarınızı güncel Google politikalarına göre düzenli olarak yapmanız gerekir.

SEO çalışmasını güncel kelimesiyle vurguladık zira Google düzenli olarak algoritmalarını ve standartlarını güncelliyor. Örneğin 2020 yılıyla birlikte yeni algoritması, yapay zeka çalışmasının son örneği olan “BERT” devreye girecek. Yeni yapay zekanın tam kapsamlı faaliyete geçmesiyle birlikte elbette her şey bir anda değişmeyecek ama zaman içerisinde değişikliklere ayak uyduramayan siteler birer birer güç kaybetmeye başlayacak. Tüm bunlardan sebep çalışmalarınızda başarılıysanız ve başarınıza devam etmek istiyorsanız, ya da yeni bir başarılı e-ticaret girişiminde bulunmak istiyorsanız her şeyin özeti sizi “E-ticaret ve Pazarlamaya Dair 5 Altın Kural” yazımızda bekliyor.

Sitenize Yeterince Özen Gösterin

E ticaret sitenizde asla ve asla, hiçbir işi yapmış olmak için yapmayın. Gerekirse faaliyete bir süre geç girin veya ürünü daha geç piyasaya sürün ama kesinlikle baştan savma şekilde hayata geçirmeyin. Hiç intibanız yokken bir intiba kazanmak kolaydır ancak kötü intibayı piyasadan silmek oldukça zordur. Sitenizin tasarımını, mobil görünümünü ve açılış hızını çok önemseyin. Bunlardan herhangi biri kullanıcıyı rahatsız edecek olursa beklemediğiniz kadar kan kaybedebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin adı “kullanıcı deneyimi”.

Kullanıcı deneyimini umursamayan müesselerin işi çok zor olacaktır. Alışveriş süreciyle ilgili bir noktaya daha değinmemizde fayda var bu noktada. Bir e-ticaret sitesinde müşteri aradığını ne kadar çabuk bulup alışverişini tamamlıyorsa site o kadar iyi demektir. Belki sitenizde kalma süresi ortalamanız 15 saniyedir ama çoğu oturum alışverişle neticeleniyorsa işte bu müthiş bir durumdur. Verdiğimiz istatistiklere uygun bir siteniz varsa Google puanı oldukça yüksek olacaktır (Google puanı derken belli başlı bir istatistiği kast etmiyoruz. Bütün parametreler ele alındığında sitenin DR, UR gibi değerleriyle birlikte sıralamasını baz alan tahmini bir ortalamayı kast ediyoruz).

SEO Optimizasyonunu İhmal Etmeyin

İşletmesini büyüten pek çok insanın davranışları gösteriyorki girişimciler önünde sonunda bir siteye ihtiyaç duyuyorlar. Şu ya da bu şekilde bir e-ticaret sitesi sahibi olan satıcıların çoğu ise yine bir süre sonra SEO çalışması talebinde bulunuyorlar. Girişimcilerin tecrübelerini paylaşmaya başladığınızda bunun böyle olduğunu görürsünüz.

Dolayısıyla mevcut sitenizin ya da yapacağınız sitenin SEO çalışmasını mutlaka önemseyin. Bazı kullanıcılar tarafından SEO sadece üst sıralara çıkmaktan ibaret olmakla birlikte bu algı yanlıştır. SEO, aynı zamanda kullanıcı deneyimlerini iyileştirmenin çok ideal bir yol haritasıdır. SEO, e-ticaret alanında satış için ihtiyacınız olsun ya da olmasın mutlaka kale almanız gereken bir kalemdir.

Müşteri Hizmetleri Olmazsa Olmazınız Olsun

Müşterileriniz size ihtiyaç duyduklarında danışabilmeli ve hızlı bir şekild cevap alabilmeli. Destek mailinden gelen maillire makul süreler içerisinde cevaplanmalı. Müşteri hizmetleri numarasına ulaşamamak veya müşterinin attığı bir mailin cevaplanmaması e-ticaret sektöründe kullanıcıları en çok rahatsız eden şeylerin başında gelmektedir.

Kargo Firmanızı Çok Dikkatli Seçin

Kargo firmanız siparişlerinizi geç götürürse veya teslimat noktasında paket hasar alırsa unutmayın ki müşterileriniz sizi muhattap alacaktır. Topu kargo firmasına atma gibi bir şans hiçbir zaman mümkün değildir. En iyi ihtimalle ürün değişimi ya da iade yaparak müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

Influencer Marketing Alanında Faaliyet Göstermeyi Unutmayın

Eğer girişiminiz kuvvetli sosyal medya hesapları tarafından destekleniyorsa büyük satış rakamlarına ulaşmanız daha kolay olacaktır. Özellikle hem yeni marka olup hem de influencer marketing konusunda güçsüz iseniz markette işiniz biraz zorlaşabilir. O yüzden kendi sosyal medya hesaplarınızı ve güçlü sosyal medya hesaplarıyla olan etkileşimi kesinlikle ihmal etmeyin.

İlandır.