Evde gözenek temizleme yöntemleri

464
evde gözenek temizleme

Cildimizde minik minik gözenekler olduğunu ve bu gözeneklerin çeşitli sebeplerle tıkandığını hepimiz biliyoruz gözenekleri temizlemek için satın alabileceğiniz pratik maskeler var ancak mutfağınızdaki bazı malzemelerle de evde gözenekleri temizlemek mümkün.

Evde gözenek temizleme yöntemleri

Gözenek temizleyen yumurta akı maskesi

Yumurta akını ne yemeyi ne de dokusunu hiç sevmem ama bu gözenek temizliği söz konusu olunca en pratik yöntemlerden biri yumurta akı maskesi. Çok yakın arkadaşım yumurta akını yüzüne sürüp kağıt havlu ile kapatıp her seferinde alien fotoğrafları çekince biraz araştırdım gerçekten de pek etkiliymiş.

Cilt rengini açmak için doğal yöntemler

Yapmanız gereken tek şey 1 yumurtanın akını 1-2 çay kaşığı su ile köpürene kadar karıştırmak ve cilde ince tabaka halinde sürmek. Üstüne dilerseniz ince tabaka kağıt havlu yapıştırabilir ve kuruduktan sonra bant gibi çekerek kullanabilirsiniz. Ya da yumurta akını sürüp kuruduktan sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz. Sıcak sudan uzak durun ki omlete dönmeyin 😀

Gözenek temizleyen karbonat maskesi

Yemeklerde kullandığımız karbonat cildin pH dengesini düzenlemede etkili bir ürün. Temiz cilde uygulandığında da gözenek temizleme konusunda oldukça başarılıymış.

2 çay kaşığı karbonatı birazcık su ile karıştırıp cilde peeling yapar gibi dairesel hareketlerle uygulayın. 5 dakika kadar bekletip soğuk suyla durulayın. Ardından nemlendirici sürmek mantıklı olabilir.

Türk kahvesi ve zeytinyağı maskesi tarifi

Beklenmeyen bir tepki görürseniz sonuna kadar beklemeyin hemen bol suyla yıkayın.

Alerjik biriyseniz uzmana danışmadan kullanmamakta fayda var.

Sizin denediğiniz evde gözenek temizleme yöntemleri neler? Bana yazın.

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın 🙂