Gece cilt bakımı yapmak neden önemli?

677
Gece cilt bakımı

Cilt bakımı denilince aklımıza sabah uyandığımızda yüzümüzü yıkamak ve nemlendirici sürmek geliyor. En azından benim için böyle. Ancak aslında gece cilt bakımı sabah yaptığımız bakımdan çok daha etkili.

Gece cilt bakımı neden önemli?

Uyuduğumuzda vücudumuz kendini yenileme, iyileştirme ve temizleme moduna alır. Uyuduktan sonra tüm organları minimum seviyede çalıştıran beyin, cildimiz dahil yıpranan her yanımızda hücre yenileme işlemine başlar. Bu nedenle gece cilt bakımı yaptıktan sonra uyumak, vücudun hücre yenileme mekanizmasına destek olmak için önemlidir.

Gülsha Gece ve Gündüz İksiri İncelemesi

Gece cilt bakımının ilk adımı kesinlikle cilt temizliği olmalı. O gün makyaj yapmamış olsak bile cildimiz gün boyu kir, toz, pisliğe maruz kalır. Gözeneklerimiz mikro kirlerle dolar. Dolayısıyla cildimizi temizlemeden yatmak cildin yenilenmesini sekteye uğratır.

Cildi gece gündüz nemlendirmek neden önemli? Çünkü cildimizdeki nem oranı %15’in altına düşünce kuruyor, çatlıyor ve çizgiler oluşuyormuş. Yeterince nemlendirilmeyen ciltte kırışıklık görünümü de daha yaygın hale geliyor.

Ben yatmadan önce cildimi temizleyici jel ile yıkamaya özen gösteriyorum. Güzelce temizledikten sonra göz çevresine ayrı ve yüzüme ayrı bir nemlendirici uyguluyorum.

Sinoz Salatalık Özlü Yüz Temizleme Jeli İncelemesi

Cildim pek kuru olduğundan sabahları su bazlı nemlendiriciler tercih ediyorum. Gece cilt bakımım için ise biraz daha yoğun nemlendirici etki tercih ediyorum. Örneğin sabahları nemlendirici krem harici bir şey süremesem de gece yatmadan önce ya cilt bakım yağı ya da gece bakımı için üretilmiş kremlerimden sürüyorum.

Gece bakım kremini gündüz sürmemeniz gerektiğini yeri gelmişken hatırlatmak isterim. Biliyorsunuz ki gece cilt bakımı kremleri daha yoğun oluyor. Dolayısıyla bunları gündüz kullanmak cildinizin yapısını etkileyebilir ve yağlanmasına, sivilcelenmesine neden olabilir.

Öpücükler

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın 🙂