Keten ve el emeği danteller Modalogy İz Koleksiyonu’nda

22

Modalogy markasının kurucusu Moda Tasarımcısı ve Stil Danışmanı Bengi Söney, hem tasarımları hem de başlattığı El Emeği Projesi ile kadın dayanışmasını “gerçekten” destekleyen modacılardan.

Modern tasarımları geleneksel motiflerle süsleyen Moda Tasarımcısı ve Stil Danışmanı Bengi Söney’in kurduğu Modalogy, ilhamını ve gücünü kadınlardan alıyor.  Kadının günlük yaşamda ve toplumdaki yerini önemseyerek,  tasarımlarında kadının kendisiyle ilgili söz sahibi olmasının altını çizen Bengi Söney, zamansız ve özgün tasarımlarıyla kadının hayatını kolaylaştırmayı vaat ediyor.

Farkını tarzına yansıtmak isteyen kadınların tercihi Modalogy, yeni koleksiyonunda da ilhamını ve gücünü kadınlardan almaya devam ediyor. “İz” adı ile moda tutkunlarının beğenisine sunulan 2020 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda asimetrik kesimler, canlı renklerin modern formlardaki güçlü duruşu oldukça dikkat çekiyor. Ketenlerle yüzde yüz el işçiliğinden yapılan dantellerin birlikteliğinden doğan göz alıcı uyum ise “Modalogy” farkını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Modern Tasarımlara Geleneksel Dokunuş ile Kadın İstihdamı: El Emeği Projesi

Tasarımlarında Türkiye’nin coğrafyasından ve kültürel değerlerinden ilham alarak modern tasarımları yöresel motiflerle zenginleştiren Söney, başlattığı “El Emeği Projesi” kapsamında da ev hanımlarına iş imkanı sağlıyor. İzmir’in Tire ilçesinde hayata geçirdiği El Emeği Projesi kapsamında 29 ev hanımıyla işbirliği yapan Söney, örgü, dantel ve dokuma gibi el emeği göz nuru isteyen işleri ev hanımlarından satın alarak hem tasarımlarını yöresel motiflerle süslüyor hem de ev hanımlarının aile ekonomisine katkı sağlıyor.