Kimyonun cilde faydaları ve kimyonlu yüz maskesi

891
Kimyonun cilde faydaları

Kimyon denilince benim aklıma köfte tarifi geliyor ancak meğer cilde de pek faydalı bir baharatmış. kimyonun cilde faydaları arasında kırışıklıklar, sivilceler, lekeler ve kızarıklıklara iyi gelmesi bulunuyor. Uzmanlara göre kimyonun cilde faydaları ve kimyonlu yüz maskesi tarifini veriyorum kağıt kalemi elinize alın : )

Kimyonun cilde faydaları neler?

Kimyon, anavatanı Doğu Akdeniz ve Orta Doğu olan otsu bir bitki aslında. Maydanozgiller familyasına ait kimyon Mayıs-Haziran arası çiçek açıyor. 100 gram kimyon 374 kcal içeriyor.

Genellikle yemeklerde kullanılan kimyon son yıllarda cilt uzmanlarının da sevdiği bitkilerden. Tarihi belgelere bakılınca Roma ve Eski Mısır’da hastalıkların tedavisinde kullanıldığı görülmüş.

Yüz maskesi sıklığı ne kadar olmalı?

Kimyonun cilde faydaları arasında en bilinen yaşlanma karşıtı etkileridir. Bol miktarda E vitamini içerdiğinden antiaging özellik gösteriyor, cilt kusurlarını iyileştirmede etkili oluyor.

Kimyonun antimantar ve antibakteriyel özellikleri de var. Dolayısıyla enfeksiyonlara karşı da oldukça etkili.

Ciltteki sivilce, akne ve cilt döküntülerine karşı içindeki fosfor ile iyi geldiği biliniyor.

Cilde faydaları sebebiyle kimyon ile yüz maskesi hazırlanabilir ve uygulanabilir.

Kırışıklıklar için kimyonlu yüz maskesi tarifi

  • Yarım çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 limon dilimi
  • 1 tutam nane veya fesleğen
  • 1 kaşık maden suyu
  • 1 buz parçası

Havanda nane veya fesleğeni iyice ezin. İçine bal ve hafif ıslatılmış kimyonu ekleyin. Limon dilimini de ekledikten sonra ezmeye devam edin. Bu karışıma maden suyu ve buz parçasını da ekleyin ve karıştırarak ezmeyi sürdürün.

Maske karışımını 5-10 dakika dinlendirmek gerekiyormuş zira maden suyundaki gazlardan arınmasını istiyoruz. Bu karışımı kırışıklıkların olduğu bölgeleye uygulayıp 15-20 dakika sonra ılık suyla temizleyebilirsiniz. Göz çevresine pek yaklaştırmamanız önemli zira bu bölge çok hassas.

Beklenmeyen bir tepki görürseniz sonuna kadar beklemeyin hemen bol suyla yıkayın.

Alerjik biriyseniz uzmana danışmadan kullanmamakta fayda var.

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın 🙂