Peperomia obtusifolia hakkında bilgiler (Küt yapraklı Peperomia)

365
Peperomia obtusifolia

Geçtiğimiz günlerde evin civarındaki A101’de solmak üzere olan bir bitki bulup hemen kapıp eve getirmiştim. Türünü incelediğimde isminin Peperomia obtusifolia olduğunu öğrendim.

Karanlıktan ve havasızlıktan, belki de susuzluktan yumuşamış yaprakları ve bükük boynuyla pek üzmüştü beni ama kendini hemen toparladı minik. Şimdi minik balkonumdaki serada arkadaşlarına katıldı.

Bu esnada bakımı ve Peperomia obtusifolia hakkında pek çok bilgi öğrendim sizlerle de paylaşayım. Bu arada bu bitkiye Türkçe’de Zümrüt dalgası çiçeği de deniyor.

Peperomia obtusifolia bakımı hakkında bilgiler

Peperomia obtusifolia, Karabibergiller olarak bilinen Piperaceae familyasından Peperomia cinsinden bir tür. Parlak yeşil yaprakları var ve olağanüstü bir dayanıklılığa sahip. Pek kolay kolay solmuyor, kurumuyormuş. Bu nedenle de “Ben çiçek bakamıyorum” diyenler için uygun bir alternatif.

Peperomia obtusifolia adındaki obtusifolia, keskin olmayan, küt anlamına geliyor. Bu sebeple bu bitkiye küt yapraklı peperomia da deniliyor.

Peperomia obtusifolia nerede yetişir?

Bitkinin anavatanı Kuzey Amerika. Doğal yaşam alanı ormanlar ve bataklıklar ancak genelde ağaç kütüklerinde, ağaç gövdelerinde ve hatta ağaç kabuklarının arasında bile yaşayabiliyor.

Peperomia obtusifolia
1 günlük güneş ve sulama detoksuyla yemyeşil oldu minik Pepe 🙂

Peperomia obtusifolia çiçek açar mı?

Peperomia obtusifolia aslında her mevsim çiçek açan bir bitkidir ancak daha ziyade kış sonu ve yaz başı arasında çiçeklerini görebilirsiniz. En fazla 25 cm kadar uzayabilen dalların ucunda minik çubuklar üzerinde sık sık çıkar ve yeşil-krem rengi gibi bir renge sahiptir.

Peperomia obtusifolia bakımı hakkında püf noktaları

Peperomia obtusifolia bakımı aslında oldukça kolay bir bitkidir. Minik bir bitki değildir ancak büyüdükçe de büyümez. En-boy 20’şer santim bu bitkimiz için yeterli olacaktır.

Evde veya ofiste pencere önünde veya masa/sehpa üzerinde kolaylıkla bakılabilir. Peperomia obtusifolia evdeki havayı temizleyen bitkiler olduğundan özellikle tercih edilebilir. Havadaki formaldehiti alır ve ortamı temizler. Peperomia obtusifolia yaprakları zehirli değildir. Çocuklar veya evcil hayvanlar için bir tehlike arz etmez. Siz yine de erişemeyecekleri bir yede muhafaza etmek isteyebilirsiniz. Çünkü yaprakları öyle yeşil ki benim bile sürekli dokunasım geliyor 😀

Peperomia obtusifoliaPeperomia obtusifolia hem çok aydınlığa hem de koyu gölgeye uyum gösterebilen bir bitkidir. Susuzluk sorunu yoktur. Yani uzun süre sulamasanız da pek içerlemez. Tatile giderken gönül rahatlığıyla bırakacağınız bitkilerden biridir. Toprak seçmeyen bu bitki dostumuz en kalitesiz toprakta bile yetişir ancak normal bitki toprağı ve düzenli bakım elbette daha da yeşermesiniz sağlayacaktır.

Peperomia obtusifolia variegata bakımı

Peperomia obtusifolia variegata, bitkimizin yaprakları beyazlı yeşilli çeşididir. Normalde gölgeye dayanıklı bir bitki olan peperomianın bu çeşidi gölge sevmez. O nedenle her peperomia gölgede bakılmamalıdır. Yapraklar renkli ise güneşin gerekli olduğunu ekleyelim. Pencere kenarı ideal ortamı sağlayacaktır.

Peperomia obtusifolia çoğaltılması

Peperomia obtusifolia çoğaltma yaparken çiçeklenme döneminin bitmesini beklemek gerekli. Çiçeklenme bitince dalları dibe yakın yerlerden kesip 2 yapraklı minik dallar haline getirin. Bu 2 yapraklı dalları direkt ayrı bir saksıda toprağa dikebilirsiniz. Dip filizlerden ayırıp yine toprağa dikerek de çoğaltma yapabilirsiniz.

İlgili yazı: Tek yapraktan Aloe Vera çoğaltmak mümkün mü?

Dikkat etmeniz gereken nokta yaraların iyileşme süresi. Peperomia obtusifolia dalını kestikten sonra 1-2 gün suda veya açıkta bekletip ardından toprağa dikin. Suda köklendirmeye gerek bile kalmadan direkt toprağa dikimde çoğaltılabilir.

Ben bu bitkiyi pek sevdim. Yaprakları parlak yeşil ve müthiş bir ferahlık veriyor ortama. Hazır kolay da yetiştirilebilen bir bitki madem belki siz de denersiniz.

Benim aldığım peperomia üreticisinin linkini de buraya bırakıyorum

http://www.gardenkoala.com.tr/

Yeşillikli günler <3

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın 🙂