Pink Martini ile İstanbul konseri sonrası “Je Dis Oui!” Söyleşisi

918

“Je Dis Oui”nin Avrupa turnesi kapsamında Pasion Turca organizasyonu ile 15 Nisan Cumartesi akşamı Volkswagen Arena’da Storm Large’ın sıcak vokali ve sürprizleri ile sahne alan Pink Martini’yle merak edilenleri konuştum.

Yeni albümünüz “Je Dis Oui!” ile ne anlatmak istediniz?

Yeni albümde çeşitliliği ve dünyadan farklı melodileri dinleyicilerimizle paylaşmak istedik. Albümün repertuvarını da geniş tuttuk 8 farklı dilde konuk vokallerin de bize eşlik ettiği bir albüm oldu. Hedeflediğimiz şey insanların albümü dinlerken mutlu olmasını sağlamak.

Pink Martini olarak 20 yılı aşkın birlikteliğinizde değişik kültürlerin müziklerini kucaklama vizyonundan hiçbir zaman taviz vermediniz. Bu vizyonun altında ne yatıyor?

Bu müziğin evrenselliğinin bir sonucu. Biz de evrensel bir müzik yapma isteğiyle yola çıktık. Sadece Amerika ile sınırlı kalmadık. Dünyanın birçok farklı ülkesinden şarkıları araştırıp o dillerde ve Pink Martini yorumuyla seslendirdik. Müziğimizde genel olarak hayata bakışımızı yansıtıyor. Farklılıklara kucak açan, hoşgörülü ve zengin.

Değişik kültürlerden hangi parçaları seçip çalacağınızın kararını hangi kriterlere göre belirliyorsunuz? Türkçe olarak da “Aşkın Bahardı” ve “Üsküdar’a Giderken” adlı parçaları seslendirdiniz. Bu şarkıları seslendirmeyi seçerken neye göre karar verdiniz?

Biz klasik olmuş hem müziği hem de sözleriyle bizi etkileyen büyük orkestralarla seslendirilmeye uygun şarkıları seçmeyi seviyoruz. Ama bizim için en önemli kriter şarkıyı ilk dinlediğimizde bize hissettirdikleri.

Türkiye’ye defalarca gelmiş bir grup olarak Türkiye’deki seyirci hakkında ne düşünüyorsunuz? Türk hayranlarınıza nasıl bir ilişkiniz var?

Türkiye Pink Martini’nin ilk yıllarından bu yana bize kucak açan bir ülke. Kariyerimizin başladığı yıllarda Fransa ve Türkiye’de çok sevildik. Yıllardır da bu ilginin katlanarak devam ettiğini görüyoruz. Türk hayranlarımızla samimi teklifsiz sıcak bir ilşkimiz var sahnede bize eşlik eden, dans eden gerçekten birlikte güzel zaman geçirdiğimiz dostlarımız gibi.

Müziğinizi etkileyen Türk sanatçılar var mı?

Zeki Müren ve Müzeyyen Senar’ın Türk müziği için çok önemli olduğunu biliyoruz. Birçok CD sini dinleme şansımız oldu. Belkıs Özener zaten daha önce sahnede düet yaptığımız bir isim.

Türkiye’de bulunduğunuz zamanlar yapmayı çok sevdiğiniz faaliyetler bulunuyor mu?

Türk mutfağını tatmak… Türkiye’deki arkadaşlarımızla buluşup konser sonrası zaman geçirmek işin en çok sevdiğimiz kısmı.

Hayranlarınıza verdiğiniz enerji ve renk nereden geliyor?

Aslında bu onlardan aldığımız enerji karşılıklı bir şey. Pink Martini dinleyicisi bazen sahneye çıkıp dans ediyor bize eşlik ediyor. Yaptığınız işe tutkuyla bağlıysanız bir de güzel bir kitle varsa karşınızda bu bir müzisyen için en güzel paylaşım oluyor. Konserlerde biz de en az dinleyiciler kadar eğleniyoruz.

Bu kadar değişik kültürden ve fazla insanla böylesine derin bağlar kurmayı nasıl başarıyorsunuz?

Aslında bu başarmak için uğraştığımız bişey değil. Pink Martini’nin hayata bakışından kaynaklanan bir durum. Biz farklı kültürlerle bir arada olmayı çok seviyoruz. Yeni diller, yeni şarkılar öğrenmek olabildiğince fazla insana ulaşmak Pink Martini’nin misyonu.

Pink Martini olarak gelecekten beklentiniz nedir? Ne gibi projeleriniz var?

Şu an son albüm Je Dis Oui Avrupa Turnesindeyiz. Yine yeni şarkılarla dinleyecilerimizle uzun yıllar müzik aracılığıyla buluşmak istiyoruz.

Gizem Aydoğan – 2017

PembeNar.Com