Sardunya bakımı hakkında bilmeniz gerekenler

207

Sanıyorum milletçe en sevdiğimiz veya daha doğrusu bakmasını kolay bulduğumuz çiçeklerden biri sardunya. Diğeri de Afrika menekşesi evet doğru bildiniz 🙂 Bizim evin bahçesinde de renk renk açarlar, yaz aylarında her akşam bana sulaması düşerdi çocukken. Şimdi İstanbul’da bir apartman balkonunda yetiştirdiğim sarduyayı her suladığımda o anılar geliyor aklıma. Evet konuya dönecek olursak sardunya bakımı hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Sardunya nasıl bir bitki?

Sevgili sardunya anavatanı Güney Afrika olan çok yıllık bir bitki. Doğada 400 civarında sardunya çeşidi bulunabilir. Yani bir kez diktiniz mi mutlu da ederseniz yıllar boyu keyifle çiçek açar. Akdeniz ülkelerinde elinizi nereye çarpsanız sardunya çıkar karşınıza.

Evde limon çekirdeği nasıl filizlendirilir?

Değişik tonlarda pembe, sarı, kırmızı, mor çiçek açar. Kışa dayanıklı olan sardunya bakımı en kolay olan en dertsiz çiçeklerden biridir. Bilimsel adı Geranium sanguineum’dur. Turnagagasıgiller familyasına ait bir tür. Çiçekleri kat kat olabiliyor (katmerli sardunya) veya tek katlı (yalınkat sardunya) olabiliyor.

Sardunya bakımı hakkında bilmeniz gerekenler

Adım adım sardunya bakımı hakkında bilgiler verelim:

 • Kışın çok soğuk oluyorsa pek sevinmez. İdeal sıcaklığı 15 derece civarıdır, 7 derece altında yaşayamaz. Çok sıcak veya çok sıcak olmamalı. Bahçede veya balkonda bakıyorsanız kışın kapalı balkona almanızı öneririm.
 • Sardunya ışık sever ama çiçek açarken de hafif gölgeden hoşlanır. Duvar dibine sıra halinde dikebilirsiniz veya gün içerisinde aralıklı güneş gören bir balkonda mutlu mesut yaşar.
 • Sardunya nem sever. Nemsiz yerde yaşamaz demiyoruz ancak nemli toprakta/havada daha mutludur.
 • Sardunya sulama ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler genel olarak bitkilerdeki durumlardır. Tabağında su kalmamalı, yazın haftada 2 kışın haftada 1 kez sulamak yeterli olacaktır. Anormal bir durum yoksa hep aynı miktarda su vermek önelidir. Sardunya türüne göre sulama ihtiyacı değişir. Yaprakları ve bitkinin gelişimini gözlemleyerek sulama sıklığını ve miktarını ayarlayabilirsiniz.
 • Sardunyayı sabahları sularsanız güneş tepeye gelene kadar kökleri suyu iyice çekmiş olur. Sardunyayı büyümesi olumlu etkilenir.
 • Sardunya gübre sever ama abartmamak önemlidir. 6 ay arayla yılda 2 kere sardunyayı gübreleyebilirsiniz.
 • Sardunya saksısı değişimi için mart nisan ayları uygundur. Saksı değişimi yaparken en fazla 1 boy büyük saksıya alınmalıdır.

Sardunya nasıl çoğaltılır?

Sardunya eşeysiz üreyebilir. Sardunya çoğaltmak öyle kolaydır ki benim en sevdiğim “ aşırma” yöntemi ile komşudan bir dal koparıp sardunyayı çoğaltabilirsiniz.

Sardunyanın kökünden yeni yavrular çıktığında bu yavruları kökten ayırarak yeni saksıya alıp sardunyanızı çoğaltabilirsiniz.

Sardunya yapraktan tutar mı?

Sardunya çoğaltmak için bir diğer yöntem bitkinin dallarından birini temiz bir bıçak ile keserek ayırmak ve direkt toprağa dikmektir. Bir süre sonra kök verir ve kolayca toprağa tutunur.

Sardunya dalı suda köklendirme ile de çoğaltılabilir. 2-3 yaprak olan bir dalı kesip bir çay bardağı suya koyar ve su azaldıkça üzerine su eklerseniz sardunyayı kolayca çoğaltabilirsiniz.

Sardunya tek bir yapraktan bile tutabilir. Güzel sağlıklı bir yaprağı dala bağlandığı yerden kesip suda köklendirmeyi deneyebilirsiniz. Köklenip minik dallar ermeye başlayınca toprağa alabilirsiniz.

Yucca (YUKA) nasıl çoğaltılır? 1 yapraktan 10 yuka çoğaltma

Sardunya budaması nasıl yapılır?

Sardunya budaması için en uygun dönem şubat mart aylarıdır. Budama yapmazsanız bitki dalları beslemeye uğraşırken çiçek vermeyebilir. Peki sardunya budaması nasıl yapılır? Fazla uzun olan dalları temiz bir makas veya tercihen budama makası ile keserek budamalısınız. Özellikle pörsümüş, sararmış yaprakları budama zamanını beklemeden koparmayı unutmayın. Bu yaprakları koparırken dallara veya gövdesine zarar vermeyin.

Ana odunsu gövdeden çıkan dalların gelişimini gözlemleyip ona göre budama yapabilirsiniz. Körpe filizleri bırakıp eski dalların sağlıksız görünen yerlerinden kesebilirsiniz. Budama yaparken dalları diğer dala veya gövdeye bağlandığı yerden kesmelisiniz.

Budama yaptıktan sonra elinize kalan sardunya dallarını atmayın. Koyun bir miktar suya veya direkt saksıya bırakın çoğalsın 🙂

Sardunyamın yaprakları sarardı ne yapmalıyım?

Sardunya ve daha pek çok bitkinin yapraklarının sararmasının birkaç nedeni olabilir. Dolayısıyla bu sorunun tek bir cevabı yok. Sardunyanın yaprakları sarardıysa sebepleri şunlar olabilir:

 • Az sulama
 • Fazla sulama
 • Drenaj eksikliği
 • Aşırı nem
 • Fazla azotlu gübre
 • Fakir toprak yani az gübre
 • Kök çürümesi
 • Saksının ufak gelmesi

Gördüğünüz gibi her şeyin azı da fazlası da zarar. Peki Gizem biz bunu nasıl anlayacağız? Her zaman ki gibi önce aşağıdaki listede her şeyi yapıp yapmadığınızı kontrol edip sonra adım adım değişiklik önereceğim.

Sardunyamın yaprakları sarardı ne yapmalıyım?

 1. Sardunya saksısına küçük geliyor olabilir mi?
 2. Sardunya sulama yaptıktan sonra tabakta biriken suyu döküyor musun?
 3. Sardunyayı düzenli ve eşit miktarda suluyor musun?
 4. Sardunya toprağına baktığında bitki çamur gibi taşlaşmış bir toprakta mı yoksa güzel bol, rahat bir toprakta mı oturuyor?
 5. Sardunyanı kapalı alandan bir anda güneşe çıkarmış olabilir misin? (Yaprakta güneş yanığına neden olur)
 6. Sardunyayı saksıdan kaldırınca kökleri çok sıkışık mı veya kökler sağlıklı görünüyor mu? (kökler kuru veya çürük görünüyorsa kök çürümesi başlamıştır)
 7. Sardunya yapraklarında sinek böcek görüyor musun?
 8. Sardunya saksısında toprağın üstü beyaz beyaz tuz birikmiş gibi görünüyor mu? (Gübre fazla gelmiş demektir, bol suyla toprağı birkaç kez yıkayın, suyunu süzüp her zamanki yerine koyun)

Bu kontrol listesini tamamladıktan sonra muhtemelen sorun kalmayacaktır. Bitkinizin bakımı ile ilgili bir etkeni değiştireceksiniz de bunu tek tek yapın. Yani hem yerini hem saksısını hem sulama sıklığını aynı anda değiştirmeyin. Bu şekilde hangi faktörden etkilendiğini gözlemleyemezsiniz. Tek tek değişiklikler yaparak hangisinin iyi hangisinin kötü geldiğini tespit edebilirsiniz.

Yeşillikli günler 🙂

Ev Yeşili Youtube