Sirke saçlara iyi gelir mi?

285

Yıllardır lifestyle içerik üretirim sirkenin iyi gelmediği şey sanıyorum yok. Ben bu kadar kötü kokan ama aynı zamanda da bu kadar faydalı olduğu söylenen az şey biliyorum. Sirke ile ilişkim ise evdeki kötü enerjileri (!) temizlediği için tüm evi silen yardımcı abladan sonra pek sıcak olmadı tahmin edersiniz. Uzun bir günün sonrasında eve gelip tüm evin sirke koktuğunu bir düşünürseniz bence bana hak vereceksiniz 🙂 Neyse sirkeyi ben sevmiyorum diye hiçbir şeye iyi gelmeyecek değil tabii. Bu yazıda sirke saçlara iyi gelir mi? Gelirse nasıl iyi gelir? Hangi saç tipine ne gibi etkisi vardır onları derledim.

Sirke saçlara iyi gelir mi?

Geliyormuş. Sirkenin pH değeri saçın doğal pH dengesine kavuşmasını sağlıyormuş. Ancak burada her sirke kullanılmıyor. Saç bakımında kullandığınız sirkenin pH değerini bilmelisiniz ve bu değer %4-9 arasında olmalıymış. Bu arada bahsettiğimiz sirke beyaz elma sirkesi. Üzüm sirkesini alıp bozuk şarap gibi gezmeyelim diye de şakamı yapayım. 😛

Sirkenin saçlara faydaları şöyle sıralanıyor:

  • Uçları kırılmış, kabaran, sönük ve cansız görünen saçlar daha alkali yani pH değeri yüksek olmaya meyilliymiş. Bu sebeple beyaz elma sirkesi veya türevi bir asit pH değerini düşürdüğünden saçların eski sağlıklı haline dönmesini sağlıyor.
  • Beyaz elma sirkesi hem vitamin hem de mineral açısından oldukça zengin bir sıvı. B ve C vitamini bolca bulunuyor ki bu vitaminler de saçlara iyi gelen vitaminler.
  • Elma sirkesinin kepeğe iyi geldiği de söyleniyor. İçerisindeki alfa hidroksi asit, kepekli saç derisini temizliyor ve antienflamatuvar özellik gösteriyormuş.

Sirke saçlara iyi gelir mi

Elma sirkesinin saça faydası bilimsel mi?

Araştırdığım kadarıyla direkt olarak sirke saçlara iyi gelir mi konulu bir bilimsel araştırma yok. Bilim insanları direkt olarak bu soruyu sormamış. İsviçreli bilim insanlarını göreve burada davet edelim 😛

2014 yılında yapılan şu araştırma şampuanlarla ilgili. Şampuanlardaki pH değerlerinin saçlar üzerindeki etkileri araştırılmış ve sonuçlara göre yüksek alkali değerler saçlarda yıpranma, kırılma ve kuruluk sebebi. Bu araştırmayı düşünerek asidik bir sıvı olan elma sirkesinin yüksek alkali seviyesini düşürerek saçlara iyi gelebileceği yorumunu yapabiliriz. Ancak dediğim gibi bilim insanları sirke ve saç sağlığı odaklı bir araştırma yapmamış. Yani sirkenin saçlara iyi gelip gelmediği biraz deneyimle ilgili.

Sirke ile saç bakımı nasıl yapılır?

Eşit ölçüde elma sirkesini suyla karıştırıp saçları şampuanladıktan sonra masaj yaparak saçlara uygulamak gerekiyor. Birkaç dakika bekletip saçları iyice durulamak gerekiyor. Elma sirkesi de olsa kokusu pek hoş denemez. Karışıma birkaç damla portakal veya lavanta ekleyerek bu kötü kokuyu elimine edebilirsiniz.

Sirke ile saç bakımı yaparken dikkat edilecekler

Defalarca dediğim gibi sirke asidik bir madde. Bu sebeple saçların sirkeye fazla maruziyeti de zararlı.  Dolayısıyla sirkeyi suyla seyreltmeden direkt saça uygulamak veya saçları sirkeye bulayıp havluyu da kafaya sarıp uzun uzun oturmak pek önerilen uygulamalar değil. Elma sirkesi saç derisini de yakabilecek bir sıvı. Eğer saç derinizde yara, hassasiyet, egzama vs varsa ben olsam bir uzmana sormadan denemem ama siz bilirsiniz.

Lee Stafford Coco Loco Coconut Saç Maskesi İncelemesi

Sirkeyi gözlere değdirmemeyi de ihmal etmeyin. Gözler müthiş hassas biliyorsunuz. Eğer yıkanırken gözünüze kaçarsa bol suyla yıkamalısınız.

Ben saçımda elma sirkesini denedim. Benim cildim de saç derim de pek kurudur. Elma sirkesini yukarıda yazdığım ölçüde suyla karıştırıp denedim ve gerçekten de saçlarım pek parlak göründü ya da bana öyle geldi. Ancak dediğim gibi bir cilt sorunum yok ve bu tamamen kişisel bir deneyim.

Siz de denerseniz yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyin.

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın 🙂