Vajina estetiği hakkında tüm merak edilenler

945

Vajina estetiği nedir, kimlere uygulanır, vajina estetiği nasıl yapılır ve vajina estetiğinden sonra cinsel yaşama dair sorularımızı, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Atilla Arıncı cevapladı.

Vajina estetiği nedir, kimlere uygulanabilir?

Prof. Dr. Atilla Arıncı: Genital estetik denilince, genel ve geniş kapsamlı olarak olarak kadın genital bölgesine uygulanan estetik operasyonları akla gelir. Bunlar; vajina daraltılması şeklinde gerçekleştirilen iç bölgelere ait vajina estetiği olarak adlandırılan operasyonları ile labioplasty denilen ve vajinanın giriş
ve dış bölüme uygulanan ve labium minör diye tabir edilen küçük dudakların kısaltılması veya düzeltilmesi ile ilgili dış genital bölge operasyonlarıdır.

Vajina estetiğini en çok kimler tercih ediyor?

Prof. Dr. Atilla Arıncı: Bu operasyonlar genellikle çok sayıda ve vajinal yolla doğum yapmış kadınlar
ile çok çeşitli sebeplerle vajinanın eski darlığını yitirdiği ve cinsel ilişki sırasında kişiyi ve partnerini rahatsız eden bir durum içinde olan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca, gelişimsel veya sonradan ortaya çıkan bazı durumlarla kişisel bazı nedenlerle de çok genç yaşlarda dahi vajina estetiği veya dış genital bölge estetiği operasyonuna gerek duyulabilmektedir.

En sık tercih edilen vajina estetiği çeşidi hangisidir?

Prof. Dr. Atilla Arıncı: En sık uygulanan vajina estetiği, küçük bir operasyon olarak nitelendirilebilecek, vajinanın iç kısmından özel teknikler ile doku çıkarılıp dikilmesi şeklindeki daraltıcı cerrahi müdahalelerdir.Ayrıca, vajina dış kısmına yapılan ve küçük dudakların düzeltilmesinin amaçlandığı dış genital bölge estetiği de sıklıkla uygulanan operasyonlardandır.

Vajina estetiği nasıl bir süreç? Hasta ne zaman tamamen iyileşiyor?

Prof. Dr. Atilla Arıncı: Bu operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi+sedasyon altında
yapılabileceği gibi hafif bir genel anestezi altında da uygulanabilir, müdahalenin ameliyathane şartlarında, estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bu operasyondan sonra hastalar
hastanede kısa süreli bir istirahatten sonra evlerine gidebilirler,1 günlük bir dinlenmeden sonra da günlük yaşamlarına başlayabilirler.

Vajina estetiğinden sonra ne kadar süreyle cinsel ilişki yasak?

Prof. Dr. Atilla Arıncı: Bu operasyonlardan sonra hastaya ve yapılan operasyonun durumuna göre 4-6
hafta arasında bir süre cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir.

Vajina estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler neler?

Prof. Dr. Atilla Arıncı: Operasyon sonrasında erken dönemde ilişkide bulunmamak ve genital bölge
hijyen ve temizliğine dikkat etmek gerekir. Operasyonda kendiliğinden düşen dikişler kullanıldığı için dikiş alma işlemine de gerek yoktur. Kişilerin ameliyat sonrası dönemde genital bölge temizliği için kullanılan vajinal duş ve jelleri uygulamaları yeterlidir.

Gizem Aydoğan

2016 – PembeNar.Com