Ana Sayfa #GizemYazio Markalar macOS 14 Sonoma Erişime Açıldı

macOS 14 Sonoma Erişime Açıldı

247

Apple’ın 5 Haziran 2023’te düzenlediği Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) ön tanıtımı yapılan macOS 14 Sonoma erişime açıldı. Üretkenliği ve yaratıcılığı artırdığı vurgusu ile tanıtılan macOS 14 Sonoma, uygun Mac modellerini tarafından indirilebiliyor.

macOS 14 Sonoma özellikleri ile ilgili Apple Basın Odası’nda yayımlanan basın bülteninde verilen bilgiler şu şekilde:

macOS 14 Sonoma Güncellemesi Özellikleri

Dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan macOS Sonoma, Mac deneyimini zenginleştiren bir dizi özellikle birlikte geliyor. Etkileyici ekran koruyucular ve güçlü araç takımları, kişiselleştirmenin yepyeni yollarını sunuyor.

Kullanıcılar doğrudan masaüstüne araç takımları ekleyebiliyor, tek tıklamayla bu araç takımlarıyla etkileşime geçebiliyor ve büyüleyici Süreklilik özelliği sayesinde iPhone araç takımlarından oluşan geniş ekosisteme Mac’lerinden erişebiliyor. Sunum yapan kişiyi paylaşılan içeriğin üstünde gösteren Sunan Kişi Katmanı ve hareketle tetiklenen sinema kalitesinde eğlenceli video efektlere olanak tanıyan Tepkiler gibi kullanıcıların uzaktan sunum yapmasına yardımcı olan muhteşem yeni özelliklerle macOS Sonoma’da video konferanslar da çok daha keyifli hale geliyor.

Safari’de yapılan önemli güncellemeler internet deneyimini bir üst düzeye taşıyor. Profiller birden fazla konu veya proje arasında ayrı ayrı gezinme olanağı sunarken web uygulamaları da kullanıcıların favori sitelerine daha hızlı erişmelerini sağlıyor. Oyun Modu, heyecan verici yeni oyunlar ve geliştiricilerin Mac için daha fazla oyun sunmalarını kolaylaştıran yeni oyun taşıma araç kiti sayesinde oyun deneyimi daha da zenginleşiyor.

“macOS, Mac’in tam kalbinde yer alıyor. Sonoma ile birlikte, macOS’i kullanmayı daha keyifli ve üretken hale getiriyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerine şöyle devam ediyor: “Kullanıcıların macOS Sonoma’yı, kişiselleştirmenin yeni yollarını sunan araç takımlarını ve etkileyici yeni ekran koruyucuları çok seveceklerini, oyun performansında yeni seviyelere ulaşacaklarını, video konferanslar ve Safari’deki gezinme özellikleriyle önemli üretkenlik avantajları elde edeceklerini düşünüyoruz.”

İnteraktif Araç Takımlarıyla Daha Fazlasını Yapın

Mac’teki araç takımları şimdi daha güçlü ve kişisel hale geliyor. Kullanıcılar doğrudan masaüstüne araç takımları ekleyebiliyor ve araç takımı galerisine kolayca erişerek tanıdıkları ve sevdikleri araç takımlarını bulabiliyor. Araç takımları duvar kağıdıyla kusursuz bir uyum sağlıyor. Böylece kullanıcılar uygulamalarla çalışırken yaptıkları işe odaklanabiliyor.

Kullanıcılar büyüleyici Süreklilik özelliği sayesinde iPhone araç takımlarından oluşan geniş ekosistemden Mac’te de yararlanabiliyor. Üstelik şimdi interaktif olan araç takımları sayesinde kullanıcılar doğrudan masaüstünden anımsatıcıları kontrol edebiliyor, medyalarını oynatıp duraklatabiliyor ve Mac’lerini kullanarak çeşitli görevler gerçekleştirebiliyor.

Daha Akıllı Video Konferans Deneyimleri

macOS Sonoma, kullanıcıların diledikleri video konferans uygulamasında daha etkili sunumlar yapıp çalışmalarını paylaşmalarına olanak tanıyan gelişmiş video konferans özellikleriyle geliyor. Yeni bir video efekti olan Sunan Kişi Katmanı, kullanıcıları paylaştıkları içeriğin üstünde göstererek öne çıkarıyor.

Tepkiler özelliği ise kullanıcılara el hareketiyle tetiklenebilen balon, konfeti ve kalp gibi çok sayıda tepkiyi videoya kolayca ekleyerek hislerini paylaşma imkanı veriyor. Gelişmiş Ekran Paylaşımı seçicisi, görüntülü aramalar sırasında uygulama paylaşma sürecini kolaylaştırıyor. Kullanıcılar bir uygulamanın sol üst köşesindeki yeşil düğmeye tıklayarak uygulamayı arama katılımcılarıyla paylaşabiliyor. Böylece açık pencerelerdeki içerikleri paylaşmak kolaylaşıyor.

Safari’de Yapılan Önemli Güncellemeler

Dünyanın en hızlı tarayıcısı olan Safari, Mac kullanıcılarının gezinme deneyimini zenginleştiren yeni özelliklerle geliyor. Bu yıl Özel Dolaşma özelliğinde yapılan önemli bir güncellemeyle gezinme sırasında hem takip edicilere hem de kullanıcının aygıtına erişebilecek kişilere karşı daha da güçlü bir koruma sağlanıyor.

Özel Dolaşma modundaki gelişmiş takip ve parmak izi korumaları, web sitelerinin kullanıcıyı takip etmesini veya tanımlamasını engellemek için daha da fazlasını yapıyor. Üstelik Özel Dolaşma pencereleri kullanılmadıkları sırada kilitleniyor ve kullanıcıların aygıtlarının başından ayrıldıklarında bile sekmeleri açık tutmalarına olanak tanıyor.

Profiller ise hem konular arasında ayrı ayrı gezinme imkanı sunarak hem de çerezleri, geçmişi, uzantıları, Sekme Grupları’nı ve Favoriler’i ayrı tutarak kullanıcıların düzenlerini korumalarına yardımcı oluyor. Kullanıcılar aynı web sitesinde hem iş hem de kişisel hesaplarıyla oturum açabiliyor ve bu hesaplar arasında hızlıca geçiş yaparak sorunsuz bir gezinme deneyimi yaşayabiliyor.

Safari, normal uygulamalar gibi davranan web uygulamalarının geliştirilmesine de olanak tanıyarak favori sitelerini kullanıcıların parmaklarının ucuna getiriyor ve basitleştirilmiş bir araç çubuğu sunarak uygulama benzeri bir deneyim yaşatıyor.

Etkileyici Yeni Ekran Koruyucular

macOS Sonoma, panoramik Hong Kong silüetinden Arizona’daki Monument Vadisi’nin sarp kum taşı tepeciklerine ve Kuzey California’daki inişli çıkışlı Sonoma vadisine kadar dünya üzerindeki çeşitli yerlerin ağır çekim videolarına yer veren etkileyici ekran koruyucularla geliyor. Bu zengin grafik ve fotoğrafik görseller, karışık sırayla gösterilen Manzara, Dünya, Su Altı ve Şehir Manzarası temalarıyla Mac deneyimini daha da iyileştiriyor.

Ekranın alt kısmına taşınan oturum açma deneyimi yeni ekran koruyuculara daha fazla alan açıyor ve masaüstüne geçişi kolaylaştırıyor.

Mac’te Oyun Deneyimi Şimdi Çok Daha İyi

Apple çipin gücü sayesinde kullanıcılar her Mac’te inanılmaz bir grafik performansı deneyimliyor. Üstelik Apple çipe sahip on milyonlarca Mac şimdi muhteşem performans, uzun pil ömrü ve nefes kesici görsellerle zorlu oyunları çalıştırabiliyor. Geliştiriciler Metal 3’ün avantajlarından yararlanmaya devam ederek DEATH STRANDING DIRECTOR’S CUT, Stray, Fort Solis, World of Warcraft: Dragonflight, HUMANKIND, Resident Evil Village: Winters’ Expansion, The Medium, ELEX II, Firmament, SnowRunner, Disney Dreamlight Valley, No Man’s Sky, Dragonheir: Silent Gods ve Layers of Fear gibi heyecan verici yeni oyunları Mac’e taşıyor.

Metal, oyunların diğer platformlardan Mac’e taşınmasını kolaylaştırmak için yeni bir oyun taşıma araç kitini kullanıma sunuyor. Yeni araç kiti sayesinde aylarca ön çalışma yapma zorunluluğu ortadan kalkıyor ve geliştiriciler oyunlarının Mac’te ne kadar iyi çalışabileceğini yalnızca birkaç gün içinde görebiliyor. Buna ek olarak Apple çipin performansından tam olarak yararlanmak için oyunun gölgelendiricilerini ve grafik kodunu dönüştürme işlemi büyük ölçüde kolaylaşıyor ve toplam geliştirme süresi ciddi anlamda kısalıyor.

macOS Sonoma’da, başarının milisaniyelerle ölçüldüğü oyunlarda oyunculara önemli bir avantaj sağlayan Oyun Modu da kullanıma sunuluyor. Oyun Modu, CPU ve GPU’da oyunlara en yüksek önceliği vererek daha akıcı ve tutarlı kare hızlarıyla optimize edilmiş bir oyun deneyimi sağlıyor.

Oyun Modu ayrıca Mac’teki oyun deneyimini daha da etkileyici hale getiriyor. Bluetooth örnekleme hızının iki kat artması sayesinde AirPods ile ses gecikmesi önemli ölçüde azalıyor, Xbox ve PlayStation gibi popüler konsolların oyun kumandalarıyla giriş gecikmesi ciddi şekilde düşüyor. Oyun Modu, en son ve gelecekte piyasaya sunulacak Mac oyunları dahil tüm oyunlarla çalışıyor.

Geliştirilmiş Hibrit ve Uzaktan Profesyonel İş Akışları

Apple çipteki gelişmiş media engine’dan yararlanan macOS Sonoma, Ekran Paylaşımı uygulamasına yeni bir yüksek performans modu getiriyor. Stüdyoda ve uzaktan yürütülen hibrit profesyonel iş akışlarına son derece duyarlı bir biçimde uzaktan erişme olanağı sunan bu mod, ses gecikmesini azaltıyor, yüksek kare hızları sunuyor ve iki adede kadar sanal ekranı destekliyor.

Bu mod sayesinde Final Cut Pro veya DaVinci Resolve’da düzenleme yapan ya da Maya’da karmaşık 3D animasyonlar hazırlayan profesyoneller içerik üretimi iş akışlarına diledikleri yerden güvenli bir şekilde erişebiliyor. Referans renk desteği sayesinde, geleneksel olarak özel donanım ve yazılım olmadan gerçekleştirilemeyen renklendirme iş akışları da yürütülebiliyor.

Gelişmiş Erişilebilirlik Özellikleri

macOS Sonoma ile Mac’i tüm kullanıcılar için daha da özelleştirilebilir hale getiren bir dizi erişilebilirlik özelliği geliyor. İşitme engeli olan kullanıcılar için Made for iPhone işitme cihazları, aramalar sırasında veya medya içerikleri kullanılırken1 kullanıcının Mac aygıtına bağlanabiliyor. Konuşamayan kullanıcılar ise aramalar ve sohbetler sırasında düşüncelerini yazmak ve seslendirmek için Canlı Konuşma özelliğini kullanabiliyor.

Fiziksel ve motor engelleri olan kullanıcılara, Mac’te Sesle Denetim özelliğini kullanarak metni dikte ederken veya düzenlerken fonetik öneriler gösteriliyor. Bilişsel engelleri olan kullanıcılara yardımcı olmak için Mesajlar ve Safari’de GIF gibi animasyonlu görseller otomatik olarak duraklatılabiliyor.

Görme engeli veya görme bozukluğu olan kullanıcılar ise Mac uygulamalarında metin boyutunu kolayca özelleştirebiliyor ve Xcode’u Apple’ın sektör lideri ekran okuyucusu olan VoiceOver ile birlikte kullanabiliyor.

Diğer macOS Sonoma güncellemeleri:

 • Kolaylaştırılmış PDF deneyimi: Gelişmiş PDF işlevleri, Otomatik Doldurma özelliğiyle formların daha hızlı doldurulmasına ve alıcılarla ilgili akıllı öneriler sunulmasına olanak tanıyor.
 • Notlar uygulamasında satır içi PDF’ler: Notlar uygulamasında şimdi PDF’ler ve taranan belgeler tam genişlikte gösteriliyor. Bağlantılı notlar sayesinde ise kullanıcılar yemek tarifi veya ev ödevi gibi ilgili notlar arasında hızlıca bağlantı oluşturabiliyor.
 • Siri: Kullanıcılar Siri’yi yalnızca “Siri” diyerek etkinleştirebiliyor.2
 • Parolalar: Kullanıcılar şimdi bir dizi parola paylaşabilecekleri gruplar oluşturabiliyor. Gruptaki herkes parola ekleyerek veya parolaları düzenleyerek parolaların güncel kalmasını sağlayabiliyor. iCloud Anahtar Zinciri üzerinden yapılan paylaşım uçtan uca şifreleniyor. Bunun yanı sıra Mail uygulamasında alınan tek kullanımlık doğrulama kodları Safari’de otomatik olarak dolduruluyor. Böylece tarayıcıdan ayrılmadan güvenli bir şekilde oturum açmak kolaylaşıyor.
 • Mesajlar: Yepyeni çıkartma deneyimi ve arama, cevaplama, gruplar ve iCloud’daki Mesajlar ile eşzamanlama özelliklerinde yapılan geliştirmeler sayesinde kullanıcılar yakınlarıyla bağlantıda kalabiliyor.
 • Anımsatıcılar: Anımsatıcılar’daki akıllı alışveriş listeleriyle market alışverişleri şimdi daha kolay. Üstelik kullanıcılar listeleri bölümler halinde organize edebiliyor ve yeni sütun görünümü sayesinde bunları yatay olarak düzenleyebiliyor.
 • Klavye: Yepyeni otomatik düzeltme özelliği hem düzeltmelerin daha doğru olmasını sağlıyor hem de düzeltme yapmayı kolaylaştırıyor. Satır içi tamamlama özelliğiyle kullanıcılar cümleleri daha hızlı tamamlayabiliyor. Dikte ise yeni nesil konuşma tanıma modeliyle doğruluk iyileştirmeleri sunuyor.
 • Gizlilik ve Güvenlik: Şimdi AirDrop, Fotoğraf seçici, gelen aramalar ve FaceTime mesajlarını da kapsayacak şekilde genişletilen İletişim Güvenliği, çocuklara yönelik önlemleri daha da artırıyor. Hassas İçerik Uyarısı ise AirDrop, Mesajlar, gelen aramalar ve FaceTime mesajlarında hassas görseller ve videolarlarla beklenmeyen bir şekilde karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırırken kullanıcıya söz konusu kişiyi engelleme veya yardım alabilecekleri başka kaynaklara başvurma seçeneği sunuyor.
 1. Kullanıcılar çift yönlü işitmeyi destekleyen Made for iPhone işitme cihazlarını; belirli M1 çipli Mac bilgisayarlar ve M2 çipli tüm Mac bilgisayarlar ile eşleştirebilir.
 2. Yalnızca “Siri” diyerek etkinleştirme özelliği sadece Apple çipli Mac’lerde ve AirPods Pro’da (2. nesil) çalışır.

macOS 14 Sonoma Güncellemesi Alabilen Mac Modelleri

 • iMac 2019 ve sonraki modeller
 • Mac Pro 2019 ve sonraki modeller
 • iMac Pro 2017
 • Mac Studio 2022 ve sonraki modeller
 • MacBook Air 2018 ve sonraki modeller
 • Mac mini 2018 ve sonraki modeller
 • MacBook Pro 2018 ve sonraki modeller

macOS 14 Sonoma ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Apple internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.