Arılar Varsa Yarınlar Var

242
Arılar Varsa Yarınlar Var

Arıların dünyanın geleceği ile ilgili ne kadar büyük bir pay sahibi olduğunu biliyoruz. Biliyoruz bilmesine ama yeterince bu konuya değer veriyor muyuz ve dikkat ediyor muyuz emin değilim. Arılar Varsa Yarınlar Var bilmem farkında mıyız?

Bizim aile çiftçidir. Ailemin yaşadığı bölge yani Yalova’nın Altınova ilçesindeki hemen herkes de tarımla uğraşır. En çok kivi üreten bölgelerden biridir. 1989 yılında ilk kivi fidanları dikilmiş Yalova’da. O günden beridir de pek çok aile kivi üreticiliği yapar. Arıların önemini ben henüz çocukken talihsiz bir olayla anlamıştım. Bölgedeki yanlış ilaçlama ve belki başka faktörler sebebiyle arı popülasyonunda azalma yaşanmıştı. Kivi meyvesi ise dişi ve erkek ağaçların yan yana dikildiği bir bahçede ancak yetişebilir. Dişi ağaçların döllenebilmesi için ise olmazsa olmaz tek şey ARILARDIR. Babamın ve daha pek çok çiftçinin o dönemde şu tombil bombus arı kovanlarından kiraladığını ve tarlalara koyduğunu hatırlıyorum. O gün bugündür arılar benim için çok daha önemli oldu.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı, TEMA Vakfı ve Balparmak işbirliği ile hayata geçirilen “Arılar Varsa Yarınlar Var” projesi bu sebepledir ki müthiş ilgimi çekti ve hoşuma gitti.

Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi

Projenin amacı adından da anlaşılacağı üzere geleceğimizi sağlayacak bu minik canlıların varlığı. Proje kapsamında ilkokullarda eğitimler verilmesi planlanıyor. 2. , 3. Ve 4. Sınıf öğrencilerine verilecek dersler, içinde arılarla ilgili hem çocukları hem de ebeveynleri eğitecek materyallerin bulunduğu Arı Farkındalık Kiti, arilarvarsa.org isimli websitesi, Arı eğitim filmi gibi pek çok daldan arıların önemini anlatmayı amaçlayan proje müthiş önem arz ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu projenin taraflarından biri olması özellikle önemli. Bu sayede okullarda başlayacak eğitim ailelerde devam edebilecek.

Proje toplamında 3 yılın sonunda 46.500’ü çocuk olmak üzere 50 ilde toplam 70 bin kişiye ulaşılmış olacak.

20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde de İstanbul’da dahil olmak üzere 10 ilde düzenlenecek “Arıların İzinde” bisiklet turu ile projeye dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Siz de geleceğiniz için Arıların İzinde ve onları koruyarak bu projeyi inceleyebilir, pedal çevirebilir ve doğanın yüzyıllardır bize sağladığına teşekkür edebilirsiniz.

Gizem Aydoğan

Instagram  |  Facebook  Youtube

Hürriyet Aile, 2019