En etkili ne zaman, ne şekilde ve ne kadar kilo verilir?

961

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu’na diyetle ilgili en çok merak edilenleri sordum. İşte diyete başlamak için en ideal zaman, en sağlıklı atıştırmalıklar, ödem atıcı tarif ve tok tutan besinler…

Diyete başlamak için en ideal zaman nedir?

Melis Torluoğlu: Güneş ışınlarından daha uzun süre yararlanabildiğimiz ve daha aktif olabildiğimiz bahar ve yaz dönemi kilo vermek adına en ideal dönemlerdir. Metabolizma hızının arttığı ve daha hareketli olduğumuz bu dönemde beslenme düzeni de doğru ayarlandığı taktirde kilo vermek çok kolay olacaktır.

Diyet yaparken yağ yakımını hızlandıran besinler nelerdir?

Melis Torluoğlu: Diyet yaptığınız dönemlerde kilo kaybını artırabilmek adına protein kalitesi yüksek; yumurta, az yağlı peynir, az yağlı yoğurt gibi gıdalara sıklıkla yer vermekte fayda var. Bunun yanında ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlarında düzenli tüketildiğinde yağ yakımını desteklediğine işaret ediliyor. Günlük 2-3 fincan kadar yeşil çay tüketimi ise hem mevcut yağları yakıyor hem de aldığınız fazla enerjinin yağa dönüşmesini engelliyor.

Diyet yaparak 1 haftada sağlıklı bir şekilde en fazla kaç kilo verilebilir?

Melis Torluoğlu: Sağlıklı bir bireyde haftalık 500 gr ile 1 kg arasındaki kayıplar ideal kabul edilir fakat bu durum kilo fazlalığına göre de değişkenlik gösterebilir. Kilo fazlalığı yüksek olan bireylerde haftalık 2-3 kg gibi kayıplarda normal karşılanabilmektedir.

Diyet yapanlar için sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir? Hangi besinler uzun süre yok tutar?

Melis Torluoğlu: Geçtiğimiz yıllara göre ara öğün ve sağlıklı atıştırmalık bilinci kişillerin sağlıklı beslenme bilinci ile birlikte çeşitlilik göstermeye başladı. Taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem, kaju, yulaf ezmesi, yağsız süt ile yapılmış kahve, kinoa ve kara buğday krakerler, 1 dilim ekmeğin üzerine sürülen az yağlı bir peynir sağlıklı atıştırmalık alternatifleri oluşturabilir. Protein oranı yüksek; süt, yoğurt gibi gıdalar ve liften zengin; yulaf, ezmesi ve müsli gibi atıştırmalıklar daha uzun süre tokluk sağlayacaktır.

Ödem atılmasını sağlayan bir tarifiniz var mı?

Melis Torluoğlu: Ödem problemi yaşadığınız dönemlerde meyve olarak; kivi, ananas veya nar tüketebileceğiniz gibi sıvı bir içeceğe ihtiyaç duyuyorsanız; Isırgan otu, adaçayı ve yeşil çayı birlikte demleyebilir ve içerisine 1 adet kabuk tarçın ve 1 çay kaşığı zencefil ilave edebilirsiniz. Günlük 1-2 fincan tüketmeniz yeterli gelecektir. Fakat herhangi bir sağlık probleminiz varsa asla bir doktora danışmadan tüketmeyin.
Gizem Aydoğan

2016 – PembeNar.Com