QLife Genomics Fit ve Derma Testleri

1783
Geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir testle karşılaştım. QLife Genomics Fit ve Derma testleri ve bu deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim. Beslenme ve cilt bakım rutinimizin sırlarının genlerimizde saklandığını biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum ve denemem için gönderilen testlerin sonuçlarına da bir o kadar şaşırdım.
Mesela kahve tüketimi metabolizmam çok hızlı çalışıyormuş ve günde 4 fincan kahveye kadar içebilirmişim. Ya da cilt bakımın D vitaminimle ilgili eksiklik söz konusuymuş ve dikkat etmem gerekiyormuş. Yıllardır bayıla bayıla içtiğim süte karşı metabolizmam sorun yaratabileceğinden süt ve süt ürünleri tüketimimi sınırlamam mantıklıymış.
2 test ve sonuçları da beni bu kadar meraklandırınca sizin için QLife Genomics’le ilgili bilgilendirici olması açısından bir röportaj yaptım. Testlerin maliyeti haliyle biraz yüksek ancak genlerinde neler olduğunu merak edenler için yol gösterici olabilir.
• QLife Genomics nasıl bir oluşum? Nasıl yola çıktınız? Ekip kaç kişilik ve kimlerden oluşuyor?
QLife Genomics; daha sağlıklı yaşamın anahtarını sunmak üzere “Kişisel Tıp” alanında hizmet veren bir kurumdur. 2004 yılında Dünya’nın ilk “Genom Projesi”nin tamamlanmasıyla insan genetiği konusunda çok geniş bir veri tabanı elde edildi. Bu ham bilginin kullanabilir hale gelmesi belirli bir süre aldı. Bedenimizde yaklaşık 23 bine yakın gen var. Bu genlerin hem kendi içinde işleyişi hem de birbirleriyle olan iletişimi son derece önemli. QLife Genomics olarak, bu verilerin hayatımıza uygulanabilir hale gelmesi sonucu bugün genetik yapılara göre beslenme modelleri, cilt bakımı, hastalıklara karşı yatkınlık faktörleri ve birçok konuyu analiz ediyoruz. Alanının öncülerinden olanekip Genetik Profesörleri, Biyologlar, Biyoinformatiks Uzmanlar ve idari personel olmak üzere 32 kişiden oluşuyor.
• QLife Genomics test kitlerinden bahseder misiniz?
QLife Genomics testleri ile “Koruyucu Hekimlik” / “Kişisel Tıp” vizyonumuz çerçevesinde kişilerin genetik yapılarına göre risk ve yatkınlıklarını göz önünde bulundurarak yaşam tarzlarını düzenlemelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Şu anda 3 farklı test üzerinden hizmet veriyoruz. Bu testleri; QLife Fit, QLife Derma ve QLife Check-Up şeklinde sıralayabiliriz.
“QLife Fit Testi” ile bireylerin genetik yapılarına uygun beslenme profillerini, sağlıklı bir yaşam için kişiye özel beslenme gereksinimlerini ve diyet tiplerini belirleyerek, “Genetik Beslenme Profilini” oluşturuyoruz. Genetik Beslenme Profili, “Kişiselleştirilmiş Beslenme” alışkanlığının benimsenmesinde bireyler için bir rehber niteliği taşıyor.
“QLife Derma Testi” ile bireylerin genetik kodlarına uygun olarak, cilt yapılarına ilişkin riskleri ve beslenme gereksinmeleri hakkında bir rota sunuyoruz. Bir DNA analizi olan “QLife Derma Testi” ile elde edilen sonuçlar; “Kişiye Özel”. Testimiz; daha sağlıklı bir cilt ve daha sağlıklı bir yaşam için genetik şifrelerin çözümlemelerine dayanan kişisel bir rehber niteliği taşıyor.
“QLife Check-Up Testi” ile ise bireylerin daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için hayatları boyunca karşılaşabilecekleri olası hastalık risklerini öğrenmelerine, genetik yapılarına uygun olarak yaşam tarzlarını ve beslenme rutinlerini şekillendirmelerine yardımcı oluyoruz. “QLife Check-Up Testi” hastalıklardan uzak bir yaşam için koruyucu, önleyici yönlendirmeler içeren kişisel bir yaşam rehberi niteliği taşıyor. Bu test ile bireylerin genetik yapılarına uygun olarak gerçekleştirdiğimiz analiz ve sonuçlar da tamamen “Kişiye Özel”.
• DNA’mız neleri belirliyor? Cilt ve beslenme düzeniyle ilgili nasıl bir yol gösterici?
Bildiğiniz üzere, günümüzde “Kişisel Bakım” kelimesi tam olarak “Kişiye Özel Bakım” anlamı ile yer değiştirmektedir. Bunun nedeni ise; birimizin cildine yarayan kremin, diğerimizde kuruluğa sebep olması, birimizin fayda sağladığı diyetten, diğerimizin kilo almasıdır. İşte bu noktada biz, her bir bireyin üzerine oturacak kıyafeti kendimiz dikiyoruz.
Nasıl mı? Her bir insanın DNA’sı, bireysel şifre niteliğindedir. Birbirinden farklı kodlara sahiptir. Biz sizlere ait bu kodları analiz ederek, “Kişiye Özel” cilt bakımı ve beslenme rehberinizi oluşturuyoruz. Sizlere ilettiğimiz sonuçlar, sadece sizin DNA’nız incelenerek oluşturulduğundan, cilt bakımınızı ya da beslenme düzeninizi oluştururken sizlere temel bir yol haritası çiziyoruz.
• QLife Derma Testi nasıl yapılıyor?
Tüm testlerimizin uygulanışı aynı şekildedir ve uygulanması oldukça kolaydır. Test kitleri içerisinde, testi uygulayacak kişiye yol gösterecek uygulama talimatı ve ağız içi sürüntü örneği alma aparatı bulunuyor. Test kiti içerisinde yer alan sürüntü çubuğunun uç kısmını, sağ ve sol iç yanak kısımlarınıza 20’şer kere sertçe sürtüyorsunuz. Sonrasında çubuğu 10-15 dakika oda sıcaklığında kurutup, size gönderdiğimiz kit içerisinde yer alan kargo poşeti ile bize geri gönderiyorsunuz. İşlemimiz bu kadar kolay.
• QLife Derma Testinde neler inceleniyor?
Bu testimizde size özel cilt bakımını belirlemek adına; Kırışıklıklar ve Kollajen Parçalanması, Güneş Lekesi, Selülit, Çatlaklar, Kuru Cilt ve Glikasyonu, gen analizlerinize göre cildinizin ihtiyacı olan vitaminleri tespit edebilmek adına da; A Vitamini, B6 Vitamini, B12 Vitamini, D Vitamini, Folik Asit (B9 Vitamini) ve Omega-3 ve Omega-6 için risk ve yatkınlıklarınızı inceliyoruz.
• QLife Fit Testi nasıl yapılıyor? 
Tüm testlerimizin uygulanışı aynı şekildedir ve uygulanması oldukça kolaydır. Test kitleri içerisinde, testi uygulayacak kişiye yol gösterecek uygulama talimatı ve ağız içi sürüntü örneği alma aparatı bulunuyor. Test kiti içerisinde yer alan sürüntü çubuğunun uç kısmını, sağ ve sol iç yanak kısımlarınıza 20’şer kere sertçe sürtüyorsunuz. Sonrasında çubuğu 10-15 dakika oda sıcaklığında kurutup, size gönderdiğimiz kit içerisinde yer alan kargo poşeti ile bize geri gönderiyorsunuz. İşlemimiz bu kadar kolay.
• QLife Fit Testinde neler inceleniyor?
Bu testte sizlere özel hazırladığımız kişisel rehberimizi, dört ana başlıkta düzenliyoruz; Metabolik Faktörler, Vitamin ve Beslenme İhtiyaçları, Uygun Diyet Türü ve Uygun Spor Türü.
Genetik yapınıza göre riskiniz ve yatkınlığınız olan “Metabolik Faktörler”i öğrenerek yaşam tarzınızı düzenleyebilmeniz için;  Kafein Metabolizması, Tuz Metabolizması, Laktoz İntoleransı, Obezite Riski ve Glüten Hassasiyetinizi inceliyoruz.
“Vitamin ve Beslenme İhtiyaçları” bölümümüzde, genetik yapınıza göre vücudunuzun fazla sindirmiş olduğu ve riskinizin olduğu vitamin çeşitlerini öğrenerek, takviye ihtiyacınızı tespit edebilmeniz için; B6 Vitamini, B12 Vitamini, D Vitamini, Folik Asit (B9 Vitamini) ve Omega-3 & Omega-6 riskinizi inceliyoruz.
Ve yine genetik yapınıza göre, hangi tür beslenmenin sizin için uygun olduğunu belirliyor, size özel sunulan örnek menülerle, doğru beslenmenin şifresini, “Uygun Diyet Türü”nde çözüyoruz.
Son olarak da, sağlıklı bir yaşam için, birbirinden ayrı tutamayacağımız dört ana başlığımızdan sonuncusu olan “Uygun Spor Türü”nüzü inceliyoruz. DNA analizinize göre, vücudunuzun gereksiz zorlanmasını önlemek için, hangi spor türünün size uygun olduğunu belirliyoruz.
Bu testleri sizce neden yaptırmak gerekli?
Günümüzde, hayat şartlarının zorlaşması sebebiyle, insanlar koşuşturmadan kendilerine vakit ayırmakta güçlük çekiyorlar. Bizim amacımız, kısıtlı zamanda, doğru beslenme, doğru vitamin takviyesi, doğru spor gibi yol haritalarıyla, bireylerin vakitlerini etkin kullanmalarını sağlamak. Temel amacımız ise, insanların hayat kalitesini arttırmak.
“Hayat Kaliteni Arttır / Improve Your Quality of Life” mottosundan yola çıkarak, insanların yaşam sürelerini kaliteli ve sağlıklı geçirmelerini amaçlıyoruz. Testlerimiz, bireylere kişisel yol haritaları sunarak, zamanlarını iyi değerlendirmelerine, eforlarını doğru alanda harcamalarına, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerine olanak sağlamaktadır. Farkında bile olmadığınız risk ve yatkınlıklarınızı öğrendikten sonra günlük yaşamınızda uygulayacağınız ufak değişikliklerin geleceğinize katkısı çok büyük olacaktır.
Testlerin sonuçları ne kadar bilimsel? Kişisel veriler paylaşılıyor mu?
Bu testlerinin tamamı, Ankara’da bulunun “Damagen Genetik Tanı Merkezi”nde uygulanmaktadır. “Damagen”  2011 yılında Prof. Dr. Dilek Aktaş ve Prof. Dr. Mehmet Alikaşifoğlu tarafından kurulmuş ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış bir “Genetik Tanı Merkezi”dir. 27 yılı aşan engin bilgi, deneyim ve uzman kadrosuyla birlikte, uluslararası standartlarda çalışmalarını son derece güvenli bir şekilde sürdüren Damagen Genetik Tanı Merkezi Ekibi; bireylere  daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam fırsatı sunmaktadır.
Test sonuçları sadece size ya da sizin bildireceğiniz bir kişiye teslim edilmektedir. Sonuçlarınız sizin bilginiz ve onayınız olmadan bir başka kişiyle paylaşılmamaktadır. Kişisel verileriniz bizim güvencemiz altındadır ve arşivimizde saklanmaktadır. Testlerin uygulanabilmesi için alınan DNA örneğiniz ise, test edildikten sonra laboratuvarımız tarafımızdan kontrollü bir şekilde imha edilmektedir.
Testlerin bir kere yapılması yeterli mi? Sonuçları ne kadar geçerli?
DNA, insan hayatının değişmez bir parçasıdır. Testler, DNA analizine dayanan testlerdir. Bu sebeple, DNA’nızdan örnek alınarak yapılacak olan testlerin sonuçları hayat boyunca değişmemektedir. Testlerin bir kere uygulanması yeterlidir.
Gıda İntolerans testi ile sizin fit testinizin arasında ne gibi fark var? Bana çok benzer geldiler.
Gıda intolerans testleri ile arasındaki en belirgin fark, gıda intolerans testlerinin yakın zamanda tükettiğiniz gıdalara karşı vücudun verdiği tepkileri belirleyen testler olmasıdır. Sonuçlar belirli bir süre sonrasında değişiklik göstermekte ve bu sebeple belli aralıklarla yinelenmesi gerekmektedir. Ancak “QLife Fit Testi”, DNA’nızın incelendiği genetik bir testtir. Bütün yaşamınız boyunca sonuçlarınız değişmemektedir. Dolayısıyla bir kere yapılması yeterlidir.
Ekibe tarafsız cevapları için teşekkürler