Dudak kuruması neden olur? Nasıl geçer?

878

Dudak kuruması ve çatlaması genellikle kış aylarında görülse de yaz aylarında da karşınıza çıkabilir. Dudaklarımız neden kurur? Önlem almak ve iyileştirmek için neler yapabiliriz?

Hava şartlarına ve fizyolojik yapımıza bağlı olarak kuruyan dudaklar için en büyük hata dudakları yalamaktır.

Dudak yalamak, dudaklardaki nem oranını artırmak yerine buharlaşan tükürük ile dudakların yeniden ve daha hızlı kurumasına neden olur. Dudaklarınızın kurumasını önlemek ve kuruyan dudakları tabiri caizse tamir etmek için birkaç öneri mevcut.

  1. B vitamini eksikliği cildin normalden daha kuru bir hale gelmesine neden olur. Bu sebeple cilt kuruması B vitamini eksikliği belirtisi olabilir. Öncelikle dış etmenlerden ziyade bu tür bir eksiklikten muzdarip olup olmadığınızı tahlil ettirmelisiniz.
  2. Dehidre olmak yani yeterince su içmeyen vücudun susuz kalması da hem cildin hem de dudakların kurumasına neden olabilir. Cilt sağlığının korunması, vücuttaki organların sağlıklı çalışabilmesi ve dolayısıyla dudak kuruluğunun önlenebilmesi için yeterince su içmek önemlidir.
  3. Kullanılan ilaçlar dudak kuruluğuna neden olabilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız daha bol su içmeye ve dudak nemlendiricisi kullanmaya özen gösterin.

Dudak balmı, dudak kuruması söz konusu olduğunda en hızlı çözümlerden biridir. Çantanızda taşıyabileceğiniz kaliteli bir dudak balmı ile dudak kuruluğundan kurtulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Burt’s Bees Nar Özlü Dudak Balmı İncelemesi

İyilik Güzellik Blog