Amazon Kindle e-Kitap indirme ve yükleme adımları

14451
Kindle ekitap yükleme

Kitapseverlerin çok sevdiği bir şey varsa o da kitap kokusudur. Açıkçası ben de kitap kokusunu pek severim ancak evdeki kitaplar bizi ele geçirecek boyuta ulaştığından e-kitap okuyucuların oldukça pratik çözümler getirdiğini belirtmek isterim.

Ben şöyle bir yol izliyorum: Kaynak taraması yapmak için kullanılacak referans kitaplarını ve değerli koleksiyonları tutup güncel kitapları ve romanları Kindle üzerinden okumayı tercih ediyorum.

Bu arada ilerlemeden önce şunu belirtmekte fayda var: Amazon Türkiye’ye gelmiş olsa da sanıyorum Türkçe dilinde bir e-kitap arşivi henüz yok. Dolayısıyla ekseriyetle Türkçe dilinde kitap okuyarsanız Kindle almadan önce nereden e-kitap edinebileceğinizi araştırmanızı öneririm. Kobo’dan alınan Türkçe e-kitapların Kindle’da çalıştığına dair birkaç bilgiye rastladım ancak bizzat denemedim. Araştırmanızı bu yönde ilerletebilirsiniz.

E-Kitap Okuyucu Önerisi: Amazon Kindle Paperwhite

Oldukça uzun zamandır e-kitap okuyucusu olarak Amazon Kindle Paperwhite kullanıyorum. Yakın zamanda da emektarı emekliye ayırıp yeni jenerasyon bir Kindle Paperwhite (11th Generation 8GB) edindim.

Öncesinde yanlış hatırlamıyorsam 2015 yılında aldığım bir Amazon Kindle Paperwhite kullanıyordum. Zamanla sayfalar arası geçişte birkaç saniye de olsa bekleme yaşanmaya başladı. Ancak hala kullanımda ve ev ahalisi tarafından kullanılmaya devam ediyor.

16 GB modeller de var, şahsi kanaatim 8 GB’nin oldukça yeterli olduğu yönünde.

Gelelim Amazon Kindle e-kitap indirme ve yükleme işlemiyle ilgili bölüme.

Kindle İçin E-Kitap İndirebileceğiniz Yerler

Benim en sevdiğim kaynaklardan biri Gutenberg. Gutenberg.org, e-kitap indirmek isteyenler için dev bir arşiv. Gutenberg Projesi, telif hakkı olmayan kültürel eserleri dijital ortama aktarmak, arşivlemek ve dağıtmak amacıyla yürütülen gönüllü bir çalışma. 1971 yılında kurulan Gutenberg Projesi, dünyanın en eski dijital kütüphanesi olarak adlandırılıyor ve internetin doğumu ile web ortamına taşınıyor.

Burada yalnızca İngilizce e-kitap değil İtalyanca, Fransızca, Almanca ve daha pek çok dilde e-kitap bulabilirsiniz.

Gutenberg.org üzerinden adına göre olduğu gibi kategorilere göre de e-kitap araması yapabiliyorsunuz. Dilerseniz en çok okunan e-kitaplar bölümünden popüler e-kitaplara da göz atabilirsiniz.

Gutenberg Project’ten e-kitap indirirken çeşitli formatlar seçmek mümkün.

Ben Send-to-Kindle (Kindle’a Gönder) şeklinde işaretlenmiş olan EPUB versiyonunu seçerek dosyayı bilgisayarıma indirmeyi tercih ediyorum.

Klasikleri rahatlıkla burada bulabilirsiniz. Ben İtalyanca çocuk kitapları bile buldum paslanan dilimi geliştirmek için.

Kindle ekitap yükleme

Amazon Kindle’a e-kitap yüklemek için Calibre

Amazon Kindle’a e-kitap yüklemek için Calibre isimli güzel bir program var. Calibre aslında sanal bir kütüphane. Kindle’ın kendi e-kitap formatı Mobi ancak Calibre’den Kindle’a yüklemek için illa ki Mobi bulmanız gerekmiyor. Başka bir formattaysa program size Mobi’ye dönüştürelim mi diye soruyor.

Epub da bir e-kitap format türü. Epub e-kitapta format sorunu pek yaşanmıyor ancak pdf halindeki e-kitaplarda genelde sayfa kayması sorunu oluyor. Dikkat etmek lazım. Pek çok kitabın ePub’ın versiyonu var, Calibre ile Kindle’a yüklerseniz zaten Mobi’ye dönüştürecek.

Kindle’ı USB ile bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Calibre yazılımını açınca Cihazlar/Devices kısmından Kindle’ı ve içindeki kitapları otomatik görebiliyorsunuz. Kitap ekleme ve kitap silme işlemini burada kolayca yapabilirsiniz.

Calibre indirme linki:

https://calibre-ebook.com/download

Bu sitede işletim sistemine uygun kurulum dosyasını indirip kurmanız yeterli.

Programı açıp “Kitap Ekle/Add Books” butonuna basmalısınız. Açılan dosya yükleme ekranında bilgisayarınıza önceden indirdiğiniz e-kitap dosyasını seçin ve “Yükle”ye basın.

Calibre ekranındaki kitap listesinde görülen kitap üzerine sağ tıklayıp “Cihaza Gönder” – “Ana belleğe gönder” demeniz halinde e-kitap dosyası Kindle’a yüklenmiş olacak.

Bu arada kitapları tek tek Kindle’a göndermek zorunda değilsiniz. Kindle’a yüklemek istediğiniz kitapları seçip “Seçili Kitapları Cihaza Gönder” derseniz hızlıca Kindle’ınıza yüklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Calibre sadece Amazon Kindle için değil Kobo gibi diğer marka e-kitap okuyucu cihazlar için de kullanılabiliyor.

Kindle için e-kitap yükleme adımları umuyorum işinize yarar. Eksik veya gedik noktaları lütfen bana haber verin, düzeltelim. Çok uzun süredir kullandığım bir hizmet olduğundan her adımı otomatik bir şekilde yaptığımı fark ettim. Hata yapma hakkımı saklı tutarı 🙂

Nerede okuduğunuzun çok önemi yok, lütfen okuyun.

Keyifli okumalar 🙂

Gizem Aydoğan