Amazon Kindle e-Kitap indirme ve yükleme adımları

5153
Kindle ekitap yükleme

Kitapseverlerin çok sevdiği bir şey varsa o da kitap kokusudur. Açıkçası ben de kitap kokusunu pek severim ancak evdeki kitaplar bizi ele geçirecek boyuta ulaştığından e-kitap okunabilecek cihazlara da ısındığımı söylemeliyim.

Uzun zamandır Kindle Paperwhite kullanıyorum. Ancak Amazon Kindle e-kitap indirme ve yükleme işlemiyle ilgili pek güncel yönerge bulamadım internet aleminde. Bir süredir Kindle’a elimi sürmediğimden de yeniden kullanmaya karar verince bu işleri nasıl yaptığımı hatırlayamadım. Aslında oldukça basitmiş.

Amazon Kindle e-kitap indirmek için Meritokrasi ağı vardı ancak sanıyorum artık aktif değil. Birkaç farklı yerden Meritokrasi arşivini indirmeye çalışıp başaramadım, bununla ilgili bilgisi olan varsa yazarsa da ayrıca sevinirim. Meritokrasi olmasa da e-kitap indirmek için pek çok ücretsiz arşiv var.

Bunlardan birkaç tanesinin linkini bırakıyorum.

Hattusa.org ayda 10 kredinizin olduğu, her kitap için 1 kredi harcanan, ücretsiz ve kredilere sadece üye olarak sahip olduğunu bir site. Üstelik Kindle’ınızı eşleştirirseniz e-kitapları indirmeden de direkt “Send to Kindle” özelliği var.

Gutenberg.org ise Ingilizce e-kitap indirmek isteyenler için dev bir arşiv. Bunu da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İnternette e-kitap bulmak pek zor değil. ekşisözlük.com’dan da araştırırsanız sözlükçüler sağolsunlar pek çok e-kitap arşiv linki ve tek tek kitap linkleri paylaşmışlar. Ekşisözlük <3 ben

Kindle ekitap yükleme

Amazon Kindle’a e-kitap yüklemek için Calibre

Amazon Kindle’a e-kitap indirmek için Calibre isimli güzel bir program var. Calibre aslında sanal bir kütüphane. Kindle’ın kendi e-kitap formatı Mobi ancak Calibre’den Kindle’a yüklemek için illa ki Mobi bulmanız gerekmiyor. Başka bir formattaysa program size Mobi’ye dönüştürelim mi diye soruyor. Epub da bir e-kitap format türü. Epub e-kitapta format sorunu pek yaşanmıyor ancak pdf halindeki e-kitaplarda genelde sayfa kayması sorunu oluyor. Dikkat etmek lazım. Pek çok kitabın ePub’ın versiyonu var, Calibre ile Kindle’a yüklerseniz zaten Mobi’ye dönüştürecek.

Kindle’ı usb ile bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Calibre yazılımını açınca Cihazlar/Devices kısmından Kindle’ı ve içindeki kitapları otomatik görüyor. Kitap ekleme kitap silme işlemini burada kolayca yapabilirsiniz.

Calibre indirme linki:

https://calibre-ebook.com/download

Bu sitede işletim sistemine uygun kurulum dosyasını indirip kurmanız yeterli.

Programı açıp “Kitap Ekle/Add Books” butonuna basmalısınız. Açılan dosya yükleme ekranında bilgisayarınıza önceden indirdiğini e-kitapı seçin ve yükleye basın. Calibre ekranında kitap listesinde görülen kitap üzerine sağ tıklayıp “Cihaza Gönder” – “Ana belleğe gönder” demeniz halinde e-kitap dosyası Kindle’a yüklenmiş olacak.

Calibre sadece Amazon Kindle için değil Kobo gibi diğer marka cihazlar için de kullanılabiliyor.

Kindle için e-kitap yükleme adımları umuyorum işinize yarar. Eksik gedik yazdığım noktaları lütfen bana yazın, düzeltelim.

Nerede okuduğunuzun çok önemi yok, lütfen okuyun.

Okudukça güzelleşeceğiz

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın 🙂