Vitiligo için güneş kremi nasıl seçilir?

1842

Kendimi bildim bileli vitiligo hastasıyım. Vitiligoyu bilmeyenler için önce kısaca açıklayayım.

Vitiligo nedir?

Vitiligo ciltte beyazlama hastalığı olarak bilinen, beyaz yamalar şeklinde kendini gösteren ve otoimmun bir hastalık olduğu için aslında sebebi pek de belli olmayan bir cilt rahatsızlığı. Vitiligonun genelde stres kaynaklı yaşandığı söylenir lakin temelde bağışıklık sisteminiz cilde rengini veren pigmentlere savaş açtığından cildinizde beyaz yamalar halinde kendini gösteren bir hastalıktır.

Vitiligo tedavileri arasında immunoterapiden ışın tedavisine pek çok yöntem sayılabilir ancak bana sorarsanız yapabileceğiniz temelde birkaç şey var. Güneşten korunmak, SPF koruyucusuz ürün kullanmamak.

Vitiligo ile yaşamak

Vitiligo hastaları için yaz mevsimi kabus gibidir

Vitiligo hastası biri olaran yaz mevsimi her zaman kabusum oldu diyebilirim. Çocukluğumdan beri büyük kenarlı şapkam olmadan güneşe çıkamadım. Tabii ki vitiligodan kötü daha binlerce hastalık var ama insan ne yaşarsa kendisine en kötüsü o geliyor. Vitligonuz varsa rahatlıkla güneşlenemezsiniz. 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkamazsınız. Düzenli dermatologa gitmeniz gerekir. En az 50 koruma faktörlü güneş kremi kullanmanız gerekir. Peki yaz mevsiminde vitiligo hastaları olarak neler yapabilir ve hayatımızı nasıl düzenleyebiliriz.

Vitiligo hastaları için yaz önerileri ve Vitiligo için güneş kremi

Vitiligo hastasıysanız kesinlikle kendinize güzel birkaç renk şapka alın. Yazın tarzınızı ona göre düzenleyebilir ve en azından cildinizi güneşten korumuş olursunuz.

Vitiligo için güneş kremi olmazsa olmazınızdır. Vitiligo lekeleri bahar aylarından sonra belirginleşecektir. Benim en görünür vitiligo lekem boynumda. Kışın kimse fark etmezken bahardan sonra “Boynuna ne oldu?” soruları sıklaşıyor. Bunun çözümünü renkli güneş koruyucu kremlerle buldum. Bu tür sorular sizi rahatsız ediyorsa – ki bilirim eder- yüksek güneş koruyucu içeren renkli bir güneş kremi kullanabilirsiniz.

Avene Tinted Cream 50 faktörlü renkli güneş koruyucu krem

Güneş kremi sürüp üzerine BB krem süreceğinize direkt renkli güneş kremi uygulayabilirsiniz. Bu kremleri seçerken de lütfen parasına takılmayın ve güvenilir bir marka seçin.

Vitiligo hastaları arasında en sık görülen bir diğer sorun D vitamini eksikliğidir. Beyaz lekelerin artmaması için güneşe çıkmadığımızdan D vitamini eksikliği en büyük sorunlarımızdan. Doktora gidin, kan testlerinizi yaptırın ve D vitamini almanız gerekirse lütfen ihmal etmeyin.

Ve asla unutmayın!
Birlikte ve Vitiligo ile Güzeliz 🙂

Bana Vitiligo hikayelerinizi yazın. Birlikte ve Vitiligo ile Güzeliz 🙂

Vitiligoya iyi gelen bitkiler